
Дізнайтеся, чи можуть особу з інвалідністю мобілізувати або не випустити за кордон.
Мобілізація, що розпочалася 1 травня, триває разом із продовженням воєнного стану. Проте вона не охоплює чоловіків, які мають медичні проблеми. Зазвичай особи з інвалідністю отримують відстрочку, але за особливих умов можуть бути залучені до служби.
Адвокат АО Evrikalaw Мирослава Мостова ексклюзивно для УНІАН пояснила, чи можливо укласти контракт при наявності інвалідності та чи може така особа отримати повістку.
Експерт зазначила, що незалежно від групи інвалідності, мобілізація не застосовується. Відповідно до законодавства, мобілізувати осіб з інвалідністю 1, 2 або 3 групи заборонено.
Особа з інвалідністю має можливість стати військовослужбовцем, якщо вона виявить бажання підписати контракт. Військові можуть направити її на службу в межах її реєстраційного місця. Такі військовослужбовці можуть виконувати завдання в тилових підрозділах.
Якщо особа з інвалідністю висловить бажання служити на фронті, командир не має права направляти її на завдання в зону бойових дій. Такі люди не повинні залучатися до виконання військових завдань і мають повне право відмовитися від них.
Термін служби військового з інвалідністю залежить від звання і може становити від 1 до 10 років. До прикладу, рядовий склад підписує контракт на 3 роки, а сержанти та старшини - від 3 до 5 років. Адвокат радить людям з інвалідністю підписувати контракт не більше, аніж на рік, оскільки за цей час можуть виникнути якісь ускладнення, і стан здоров'я погіршиться. Потім контракт можна продовжити ще на рік, якщо самопочуття не заважатиме проходити службу.
Експерт роз'яснює, що нині для людей з інвалідністю не існує жодних обмежень. Незалежно від групи інвалідності — 1, 2 або 3 — такі особи можуть подорожувати за межі країни. Проте, для виїзду за кордон важливо мати офіційне підтвердження інвалідності, а саме — довідку ВЛК, в якій зазначена відповідна група.
На даний момент ніхто не зможе надати статус "обмежено придатний". Тепер, при повторному проходженні військово-лікарської комісії, особа може бути визнана або придатною, або непридатною для військової служби, або ж тимчасово непридатною.
Особи з інвалідністю 1 та 2 групи практично завжди отримують статус непридатні. Найцікавіше спостерігається у випадку осіб з 3 групою інвалідності. Їх вважають тимчасово непридатними, і їм потрібно повторно пройти медичну комісію через 6-12 місяців. Після повторного обстеження ці особи можуть отримати статус непридатного або придатного, а випадки, коли вони залишаються в статусі тимчасово непридатних, є вкрай рідкісними.
Важливо знати, що інвалідність не дає право на автоматичне отримання відстрочки. Щоб отримати звільнення від служби, особам з інвалідністю потрібно подати документи в ТЦК чи зареєструватися у додатку "Резерв +".
Чоловіки з інвалідністю можуть отримати повістку від територіального центру комплектування (ТЦК). Це не є порушенням законодавства, оскільки співробітники ТЦК мають право видавати повістки та направляти на військово-лікарську комісію (ВЛК) будь-кого. У такій ситуації важливо звернутися до територіального центру і надати документи, що підтверджують статус інвалідності. Це особливо актуально для тих, хто не зареєстрований в ТЦК, адже працівники центру можуть не бути в курсі їхнього стану.
#Мобілізація #Сержанте. #Командир підрозділу #Українське незалежне інформаційне агентство #Воєнний стан #Інвалідність #Військова служба #Військовий резерв #Рядовий (звання) #Старшина