
Священик ПЦУ поділився порадами, як оптимально провести цей день, щоб принести користь своїй душі.
Страсна п'ятниця 2025 року нагадує нам про ключові трагічні події в християнстві, коли невинний Ісус був розп'ятий на хресті, вчиняючи жертву за гріхи всього людства. Це свято відзначається за три дні до Великодня.
Священнослужитель ПЦУ, теолог та релігійний аналітик Іван Петрущак поділився з УНІАН своїми думками про те, що слід уникати у Страсну п'ятницю, а також розкрив усі ключові моменти цього дня.
Почав священик з того, чи можна прибирати на кладовищі у Страсну п'ятницю. За його словами, варто знайти найкращий час для прибирання, оскільки цього дня потрібно віддатися молитві та спогадам про страждання Христа. А поприбирати можна і в будь-який інший день. Петрущак пояснив, чому такий важливий Страсний тиждень 2025.
"Це так ще й спокушає Диявол - людина, можливо, чекала до останнього, відкладала, а в Страсну п'ятницю почала прибирання, але ж цього не потрібно робити. У весь Страсний тиждень не слід такими справами займатися. Прибирати на кладовищі також можна в Лазареву суботу - перед святом Входу Господнього у Єрусалим", - сказав він.
Священик підкреслив, що прибирати можна у будь-які зручні для парафіян дні, за винятком святкових днів та неділь. Однак під час Страсної та Світлої седмиці краще утриматися від цього заняття і присвятити свій час покаянню та молитвам.
В українських звичаях існує традиція прибирати в домівках та відвідувати купіль в Чистий четвер.
Страсна п'ятниця — це день глибокого смутку для всіх християн, коли ми вшановуємо пам'ять про поховання Ісуса Христа. У цей час не рекомендується займатися фізичною працею, такою як будівництво.
Петрущак також висловив рішучість стосовно питання, чи дозволено проводити посадку в Страсну п’ятницю.
"Якщо немає термінових справ, які не можуть почекати добу, то займатися городом не має сенсу. Якщо ж є необхідність полити рослини саме сьогодні, і це не терпить зволікань, тоді таку роботу слід виконати," - зазначив священик.
Відповідаючи на запитання про можливість випікання пасок у Страсну п'ятницю, він підкреслив, що зазвичай ця традиція відбувається в Чистий четвер. Якщо ж хтось не встиг підготувати паски, то краще відкласти цю справу до Великої суботи, ніж намагатися робити це у Страсну п'ятницю.
"Моя дружина згадувала, що одного разу на Страсну п'ятницю намагалася спекти паски, але результат виявився не таким, як вона очікувала," - поділився богослов.
Згідно з інформацією з різних джерел, питання про фарбування яєць у Страсну п'ятницю також є предметом обговорення. Враховуючи, що цей день має траурний характер, подібні вчинки вважаються недоречними.
Священик поділився думкою про те, чи дозволено стригтися в Страсну п'ятницю. Він підкреслив, що хоча це технічно можливе, робити це не рекомендується, адже це може відволікати від вшанування Хресних Страждань Христа. Найкраще відкласти стрижку на інші дні, зокрема на Чистий четвер, коли це буде більш доцільно.
Він також роз'яснив, чи дозволено мити волосся в Страсну п'ятницю.
"Миття голови можна здійснювати щодня, адже це важлива складова особистої гігієни, так само як і чищення зубів, умивання та прийняття душу. Навіть на Великдень, коли людина йде до храму, вона обов'язково митиме голову та вмиватиметься, прагнучи виглядати охайно," - підкреслив Петрущак.
Щодо прання, то в наш час цей процес не займає багато часу, адже більшу частину роботи виконує техніка. Тому, якщо людина має можливість відвідати храм і поклонитися святій Плащаниці, священик не вважає, що це створить проблеми з пранням у Страсну п’ятницю.
"Головне, щоб не було такого, що людина шукає собі якісь відмовки, щоб не молитись, чи не відвідувати Богослужіння. Мовляв, йду на стрижку, мокра голова, або треба прати речі чи прибирати. У християнина мають бути такі пріоритети - спочатку душа, а потім тіло", - підсумував він.
#Християнство #Ісусе. #Ксьондз. #Душа #Богослов'я #Єрусалим #Хрест #Храм #Великдень #Гріх #Поклоніння #Лазарева субота #Страсний тиждень #Смужки (хліб) #Страсна п'ятниця #Чистий четвер #Сатана! #Велика Субота