
Експерт зазначила, що студенти віком від 18 до 60 років є військовозобов'язаними і повинні бути зареєстровані в обліку.
Мобілізація студентів на канікулах не передбачена українським законодавством.
Студенти, особливо під час літніх канікул, можуть скористатися правом на відстрочку, як зазначила адвокат юридичної фірми "Riyako&Partners" Катерина Аніщенко.
Експерт також роз'яснила, як студентам слід діяти, якщо вони отримали повістку, а також які з них підпадають під категорію військовозобов'язаних.
Незалежно від того, чи є у студента підстава для відстрочки, чи її немає - особа має з'явитися до ТЦК та СП. Студенти, які підпадають під категорію від 18 до 60 років, є військовозобов'язаними і мають перебувати на обліку. Тому, коли приходить повістка, реакція має бути така - йти у ТЦК. Якщо студент не прийде в ТЦК та СП, то його можуть оголосити у розшук.
Студентів можуть мобілізувати за їхньою власною згодою. Також мобілізації підлягають ті студенти, яких було відраховано з університету. Виш зобов'язаний інформувати територіальний центр комплектування (ТЦК) про те, що студент був відрахований, наприклад, через невдале складання іспиту. Після відрахування з навчального закладу студент втрачає можливість отримувати відстрочку від мобілізації.
Мобілізація в Україні передбачена з 25 років, але, як показує судова практика, у нас вже проходять службу військовозобов'язані, які такого віку не досягли.
Особи, які не перевищили 25 років, але пройшли навчання на військовій кафедрі та належать до молодшого офіцерського складу, підлягають мобілізації як військовозобов'язані. Ці молоді люди мають статус офіцерів запасу.
Студенти, які навчаються на денній формі та дотримуються правил послідовності в отриманні освіти, тобто підвищують свій рівень кваліфікації, не підлягають мобілізації. Існували ситуації, коли особа, яка вступила до університету до початку війни, не завершила навчання, а згодом знову намагалася вступити, але не могла отримати відстрочку. Це було пов’язано з отриманням витягу з Єдиного державного реєстру освіти, який свідчив про порушення правил послідовності у здобутті знань. Рішення Міністерства освіти оскаржувалися в судовому порядку, і такі студенти вигравали свої справи, оскільки, якщо вища освіта не була здобута, то не може бути й мови про порушення послідовності в отриманні освіти.
Відстрочка також стосується аспірантів, які розпочали навчання на контрактній або заочній основі до 2024 року. Торік були введені нововведення, які вимагають, щоб аспіранти навчалися виключно на денній формі та на бюджетній основі.
Якщо військовозобов'язаний у віці 18 до 25 років є студентом, навчається, але при цьому має якісь серйозні проблеми зі здоров'ям, інвалідність, то він може обирати, на якій саме підставі оформити відстрочку - через навчання чи у зв'язку з хворобою чи інвалідністю.
Щоб отримати відстрочку під час навчання, студенту необхідно замовити витяг з Єдиного державного реєстру освіти. До лютого 2025 року цей документ можна було надіслати до ТЦК та СП поштою або передати особисто.
Інформація про те, що особа є студентом і на цій основі отримує звільнення від мобілізації, тепер вноситься співробітниками ТЦК до системи "Резерв+". Наразі для студентів "Резерв+" функціонує в автоматичному режимі, що дозволяє їм оформлювати та продовжувати процедуру онлайн. Таким чином, їм більше не потрібно щопівроку відвідувати ТЦК.
У минулому році уряд ввів нововведення, які дозволяють студентам отримувати відстрочку під час канікул, будь то літні чи зимові. Це правило діє незалежно від того, чи відвідують вони лекції особисто.
#Військовозобов'язаний #Мобілізація #Документ #Студент #Законодавство #Уряд України #Адвокат. #Інвалідність #Військовий резерв #Вищий навчальний заклад #Експерт #Вища освіта #Аспірантка #Навчальний заклад