В кінці 2022 року в Німеччині було проведено перше всебічне дослідження, присвячене жінкам, які свідомо обирають не мати дітей. Під керівництвом професорки Клаудії Ранфельд з Вищої школи Гери-Айзенах, соціологиня Аннкатрін Гойшкель провела опитування більш ніж тисячі жінок різного віку (18-45 років) з різних міст Федеративної Республіки Німеччина.
Сьогодні приблизно кожна п'ята жінка в Німеччині вирішує не мати дітей, і для багатьох це є свідомим вибором. У ході опитування респондентки мали змогу вказати кілька причин, чому вони обрали стиль життя без дітей. Результати показали, що основні мотиви у цих жінок полягають у бажанні зберегти більше вільного часу (82 відсотки) та можливостей для самореалізації (80 відсотків). Ці фактори стали основними аргументами проти традиційного сімейного життя.
У цьому контексті наявність партнера не є вирішальним фактором, так само як і вік жінок, які брали участь в опитуванні. Проте негативний досвід дитинства, страх перед пологами та тривога щодо поєднання сімейних обов'язків з кар'єрними прагненнями суттєво впливають на прийняття рішення про материнство. Опитані також висловлювали сумніви щодо своїх здібностей стати хорошими батьками. Наразі наукова команда досліджує погляди німецьких чоловіків на батьківство та фактори, які стимулюють їхнє бажання стати батьками. DW спілкувалася з керівницею дослідження Клаудією Ранфельд.
DW: Пане Ранфельд, який результат дослідження став для вас найбільш несподіваним?
Клаудіа Ранфельд: Існує кілька аспектів. По-перше, багато жінок уже в молодому віці (більше 40% респонденток з позицією чайлдфрі зазначили, що ще до досягнення 18 років усвідомили, що не планують мати дітей. - Ред.) приймають свідоме і беззворотне рішення відмовитися від материнства. Проте в суспільстві це рішення не отримує підтримки; навпаки, жінки стикаються з відчуженням — м'яко кажучи, їх не підтримують, коли вони так рано оголошують про своє бажання не мати дітей.
Судячи з висновків, рішення мати чи не мати дітей для німецьких жінок не залежить від наявності партнера - виходячи з вашого дослідження, 80 відсотків чайлдфрі-жінок перебувають у стосунках і задоволені партнерством без дитини. Ви розраховували на такий результат?
Ні, це теж несподіванка, адже це повністю не відповідає уявленням у німецькому суспільстві про чайлдфрі-жінок. Виходить, вони вирішують самостійно і незалежно від того, чи є в них ресурси, гроші або партнер. До цього дослідження була інша картина.
Чи є різниця в даних між заходом і сходом Німеччини?
На сході країни спостерігається менша кількість жінок, які обирають стиль життя без дітей. Це пов'язано з історичним соціалістичним контекстом, де народження дітей сприймалося як звичайна практика, адже поєднувати сімейні обов'язки та професійну діяльність було легше. Ця ситуація контрастує з моделлю, яка існувала в колишній Західній Німеччині, де жінка, ставши матір'ю, часто залишалася вдома, фактично відмовляючись від кар'єри.
Чи існує відмінність між великими та малими містами?
Наприклад, у Гамбурзі спостерігається найвищий рівень жінок, які обрали стиль життя без дітей – 29% мешканок цього міста не мають нащадків. Це явище пов'язане з прогресивними поглядами на емансипацію. Жінки, які свідомо вирішують не мати дітей, знаходять своє покликання в інших сферах життя. У великих містах це здійснити легше, ніж у сільській місцевості.
Коли у 2022 році були опубліковані перші результати вашого дослідження, багато німецьких медіа приділили їм увагу. Після цього з'явилися критичні коментарі та заяви від представників організацій, що представляють багатодітні родини, які стверджують, що такі публікації можуть негативно позначитися на суспільстві. Як ви можете прокоментувати цю ситуацію?
У мене є припущення, яке я не можу довести науковими методами: люди, що мають інші цінності, вважають, що на них чинять тиск. Сімейне життя, особливо коли в ньому є діти, часто сприймається занадто ідеалізовано. Ті, хто прагне цього ідеалу, раптово починають чути думки про те, що існують альтернативні способи життя. До того ж, це є суспільною проблемою, яка залишається в тіні: у Німеччині спостерігається зниження рівня народжуваності, а дискусії щодо пенсійної системи (оскільки пенсіонери користуються внесками працюючих - прим. ред.) стають все більш актуальними.
Необхідно переосмислити систему, адже молоді дівчата часто самостійно обирають відмовитися від материнства. Це викликає обурення у людей, коли такі рішення приймаються індивідуально. Усвідомлення того, що без дітей можна досягти більшої незалежності та реалізувати кар'єрні амбіції, істотно впливає на їхній вибір.
Потрібно сказати, що нерівність між чоловіками й жінками залишається колосальною, особливо, що стосується дітей. Народження дитини, із соціологічного погляду, ніяк не впливає на життя чоловіка, тоді як у жінок усе перевертається з ніг на голову. Покоління жінок, яке зараз піде на пенсію, могло якось справлятися з дітьми й роботою, але стає дедалі складніше і складніше, і результат ми бачимо зараз.
Здається, що для жінок це є найважливішим рішенням у їхньому житті. Чи можна також стверджувати те ж саме щодо Німеччини?
Так, жінок досі характеризують через цей аспект. У дівчини, яка будує кар'єру, все одно час від часу запитують, чи замислюється вона про дітей. Тоді як статус чоловіка менше визначається стосунками, сімейним життям і наявністю дитини. Це і є нерівноправність.
Зараз ви почали вивчати й чоловіків-чайлдфрі, вже є перші результати?
Швидше, ми досліджуємо батьківство і те, як у чоловіків з'являється бажання завести дитину. Сюди входить і аспект чайлдфрі. У нас уже є деякі дані по одному поколінню, але поки що робити висновки зарано: ми хочемо вивчити ставлення до батьківства у різних поколінь чоловіків у Німеччині.
У Росії офіційно заборонили так званий "рух чайлдфрі". З соціологічної точки зору, чи можна вважати жінок, які обирають не мати дітей, справжнім рухом?
У багатьох країнах справді є жінки, які обирають не мати дітей з різних ідеологічних причин, наприклад, через екологічні міркування. Однак називати це організованою спільнотою виглядає трохи дивно. Навіть якщо такий рух існує, заборона на материнство є грубим порушенням прав жінок. Немає нічого більш втручального, ніж нав'язати жінці необхідність стати матір'ю.
#Росія #Німеччина #Екологія #Пенсія #Суспільство #Страх. #Добровільна бездітність #Deutsche Welle #Пологи #Гамбург #Соціалізм #Соціологія #Ґендерна нерівність #Народжуваність #Гіпотеза #Права жінок