Алле Дорхаут, дипломатичний представник Нідерландів в Україні.

Посол відвідав Укрінформ в кінці минулого тижня, де в інтерв'ю поділився своїм баченням ролі Нідерландів у всебічній підтримці України. Він також обговорив складності, пов'язані з шляхом до членства в ЄС, а також об'єктивні недоліки міжнародного санкційного режиму проти Росії і нюанси замороження російських активів. Дипломат підкреслив важливість міжнародного права та необхідність притягнення винних у воєнних злочинах до відповідальності. Крім того, він висловив свої думки щодо найкращих гарантій безпеки для України та зміни суспільного дискурсу в Європі стосовно актуальних загроз безпеці континенту з боку РФ.

У наших намірах щодо оборонної підтримки - не менше 6 мільярдів євро.

- Є багато про що поговорити, багато чого відбувається останнім часом - у двосторонніх відносинах, на міжнародній арені, по лінії НАТО, Європейського Союзу тощо. Передусім давайте поговоримо про оборонну допомогу. Нідерланди вже надали Україні понад 3,76 млрд євро військової допомоги, включаючи "Патріоти", бронетехніку, артилерію та F-16. Чи обговорюється можливість подальшого постачання систем ППО, додаткових винищувачів або іншого сучасного озброєння?

- Так, протягом останніх трьох років Нідерланди підтримують Україну в різний спосіб - морально, гуманітарною допомогою, допомогою у відновленні, економічною, а також військовою допомогою. Справді, наразі вже надійшло 3,8 млрд євро, але у планах ще шість мільярдів. Таким чином, Нідерланди виділили понад 10 млрд євро військової допомоги, з яких майже чотири вже надійшли.

ЕНЕРГЕТИЧНИЙ СЕКТОР – КЛЮЧОВИЙ НАПРЯМ ДІЯЛЬНОСТІ НІДЕРЛАНДІВ У ПІДТРИМЦІ УКРАЇНСЬКОЇ ЕКОНОМІКИ

- Міністр оборони Нідерландів заявив, що підтримка України - це наш спільний обов'язок. Як Нідерланди бачать роль своєї країни та всього ЄС у забезпеченні довготривалої безпеки України, особливо після завершення гарячої фази війни?

Ми завжди підкреслювали, що ця боротьба є спільною, і ми підтримуємо Україну, оскільки це важливо не лише для неї, а й для Європи в цілому. Захищати свою безпеку, сприяти процвітанню та захисту цінностей — це наш спільний обов'язок. Таким чином, ваш процес вступу до Європейського Союзу має величезне значення. У Договорі про Європейський Союз існує спеціальний пункт, що стосується безпеки, тому це питання виходить за межі єдиного ринку. Після завершення війни ЄС неодмінно прагнутиме встановити довгострокові відносини з Україною, і я впевнений, що всі зусилля, які ЄС та його держави-члени докладають для надання військової допомоги Україні, з часом також спрямуються на економічну підтримку та відновлення.

- Нещодавно Нідерланди оголосили про виділення 209,5 млн євро на відновлення критичної інфраструктури України, включаючи 45 млн для Фонду підтримки енергетики. Чи планується розширення таких ініціатив у майбутньому?

Нідерланди вважають енергетичну підтримку одним із ключових напрямків у своїй допомозі Україні. Ми вже вжили значних заходів для підтримки вашої країни і продовжуємо шукати нові способи співпраці. Наші колеги постійно підтримують контакт з українськими партнерами, щоб з’ясувати, як ми можемо ще більше допомогти Україні в цей зимовий період.

Формула миру Зеленського – це ефективний механізм для досягнення стабільності та миру.

Нідерланди активно підтримують ініціативу мирного плану Президента Зеленського. У червні 2024 року країна підписала фінальну декларацію Саміту миру, що засвідчує її відданість територіальній цілісності України, звільненню військовополонених, а також забезпеченню ядерної та продовольчої безпеки. Яким чином Нідерланди планують продовжувати реалізацію цієї ініціативи? Які конкретні механізми можуть бути впроваджені для досягнення цілей мирного плану?

Нідерланди вважають, що мирна формула, запропонована вашим Президентом, є надзвичайно ефективним засобом для досягнення миру. Ми активно залучені до роботи в робочих групах. Як одна з провідних країн, ми разом з Україною працюємо над реалізацією пункту 7 формули, що стосується відповідальності Росії за скоєні злочини.

Ми переконані, що створення робочих груп сприяє більш продуктивній роботі над реалізацією спільної мети — суверенної, незалежної та територіально цілісної України.

Поряд із Формулою миру виникають інші "мирні ініціативи", зокрема від Китаю та Бразилії, які не включають в себе повне відновлення територіальної цілісності України. Яка ваша думка щодо таких пропозицій?

З 24 лютого 2022 року ми підтримуємо Україну в її боротьбі. На нашу думку, ця війна є боротьбою за територіальну цілісність, суверенітет і відновлення міжнародного права, а також за його дотримання. Оскільки Гаага, юридична столиця світу, розташована в Нідерландах, для нас питання міжнародного права є надзвичайно важливим.

Агресія не повинна принести Росії вигоду. На який компроміс погоджуватися на переговорах у майбутньому, залежить від України, від українського народу, але ми дуже чітко підтримуємо Україну в тому, чого вона прагне.

#Росія #Бразилія #Укрінформ #Україна #Європа #Артилерія #Володимир Зеленський #Європейський Союз #Військовополонений #НАТО #Нідерланди #Китай (регіон) #Дипломат #Євро #General Dynamics F-16 Fighting Falcon #Винищувальна авіація #Воєнний злочин #Інфраструктура #Міністр оборони #Злочин #Озброєння #Суверенітет #Протиповітряна оборона #Територіальна цілісність #Міжнародне право #Гаага #Бронетехніка #Гуманітарна допомога

Читайте також