Хто з нас не купував молоко чи олію на стихійних ринках? Це ж і дешевше, ніж у супермаркеті, і є надія, що продукт – домашній, без хімії, більш поживний. Та насправді виграє покупець хіба-що тільки в ціні. Причому тільки тимчасово – лікування може обійтися значно дорожче.
Якість таких продуктів – м’яко кажучи, сумнівна. Їх не перевіряють контролюючі служби щодо вмісту збудників інфекційних захворювань, небезпечних хімічних речовин, продавці не мають медичних книжок. А якщо олія або молоко продаються ще й у пластикових пляшках, то ви гарантовано нашкодите своєму організму.
Молоко та кисломолочні продукти, олію, відповідно до п. 5.7 «Ветеринарно–санітарних правил для ринків», можна продавати на агропродовольчих ринках лише в скляному, глиняному, глазурованому, алюмінієвому та емальованому посуді. Це регламентує п. 5.7 «Ветеринарно-санітарних правил для ринків». Як нагадує головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області, тільки такий посуд можна якісно вимити, піддати термічній обробці.
Пласткові ж пляшки, які використовують продавці на стихійних ринках, вже були у вжитку. На них є внутрішні подряпини і тріщини, в яких розмножуються шкідливі мікроорганізми. Крім того, пластик неможливо простерилізувати чи ретельно обробити мийними засобами. Горличко – завузьке, дно – рельєфне, що також ускладнює миття тари.
Із часом пластик починає виділяти токсичні речовини, які потрапляють до харчових продуктів та можуть викликати серйозні захворювання. Якщо цих аргументів недостатньо, замисліться про походження цих пляшок. Якими б чистими вони не виглядали ззовні, невідомо, з якого смітника їх принесли і хто до них торкався.
До слова, за результатами перевірок агропромислових ринків Кіровоградщини, проведених з початку року, фахівцями головного управління Держпродспоживслужби було недопущено до реалізації 1,6 т молока і молокопродуктів. Причина – незадовільні органолептичні показники, підвищений рівень кислотності та реалізація у використаних пластикових пляшках. Крім того, було вилучено 480 кг ранніх овочів, картоплі і ягід через перевищення допустимого рівня нітратів. Це, в основному, кабачки, баклажани, редиска, рання картопля, огірки та полуниця.