Чому амброзія для нас — не їжа богів

У всіх тлумачних і енциклопедичних словниках перше значення слова "амброзія" (грецьке ambrosia, буквально – безсмертя) – їжа і кадило олімпійських богів. Амброзія, як і нектар (напій богів), дає безсмертя та вічну юність. Однак для нас значно важливіше інше – це карантинна рослина, яка викликає в людей алергію.

Амброзія полинолиста – небезпечний для людини і довкілля бур’ян. Її батьківщиною є Північна Америка. Вона росте на подвір’ях та вулицях, городах, узбіччях доріг, залізничних насипах, берегах річок. На полях амброзія полинолиста засмічує посіви просапних, озимих і ярих культур, багаторічних та однорічних кормових трав, а також полезахисні смуги. На території наших степів вона не має природних шкідників і хвороб. Квітковий пилок амброзії шкідливий для людини. В період її цвітіння – із середини липня до настання осінніх заморозків – люди хворіють на амброзійний поліноз. Пилок амброзії, потрапляючи у ніс, бронхи, викликає сльозотечу, порушує зір, підвищує температуру тіла, виникає різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, що призводить до нападів бронхіальної астми. Лікування алергії, спричиненої пилком амброзії, тривале й складне.

Розмножується амброзія насінням, яке утворює у великій кількості. Добре розвинені рослини можуть давати по 30 – 40 тисяч насінин, а окремі екземпляри – до 80 – 100 тисяч. Насіння зберігає схожість у ґрунті до 20 років. Амброзія надмірно висушує і виснажує ґрунти, а при великому забур’яненні культурні рослини гинуть.

Відповідно до статті 35 Закону України “Про охорону земель”, власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов’язані забезпечувати захист земель від забруднення, засмічення, заростання бур’янами та ін.

Існують такі основні методи боротьби з амброзією у населених пунктах: скошування амброзії перед цвітінням, виривання її з корінням та знищення у спеціально відведених місцях, перекопування заражених амброзією земельних ділянок з подальшим висіванням низькорослих, багаторічних трав. Слід зазначити, що прополювання та виривання з корінням необхідно проводити у період, коли рослина досягає 15 – 20 см (травень – липень). У цей час рослина легко виривається, і такий спосіб є досить ефективним. На узбіччях доріг ефективне обприскування гербіцидами, які дозволені для використання в Україні.

Управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської міської ради закликає кожного кіровоградця долучитися до боротьби з бур’янами чи то біля свого будинку, чи то на своєму підприємстві.

Читайте також