Цінне джерело знань про рідний край

Нещодавно в Кіровоградському педагогічному ліцеї відбувся семінар-практикум (“круглий стіл”) за участі вчителів історії, які викладають суспільствознавчі дисципліни.

На заході було представлено новий навчальний посібник для загальноосвітніх навчальних закладів області "Кіровоградщина. Історія рідного краю", створений авторським колективом науковців, методистів, краєзнавців та вчителів. Організували й провели практикум центр методичної та соціально-психологічної служби міського управління освіти (ведуча – методист центру Тетяна Шаповалова), обласний інститут післядипломної педагогічної освіти (КОІППО) ім. В. Сухомлинського й кафедра філософії та політології КДПУ ім. В. Винниченка.

Загальну характеристику посібникові, виданому в кіровоградському видавництві "Імекс ЛТД", дала науковий редактор видання Ірина Козир (к. і. н., доцент, проректор з наукової роботи КДПУ), з навчально-методичним апаратом посібника вчителів ознайомила методист КОІППО Лариса Гайда, а з історією його створення – старший викладач інституту Юрій Митрофаненко (за сумісництвом – учитель історії Первозванівської школи). Вони також розповіли, що на створення книги "Кіровоградщина. Історія рідного краю" з обласного бюджету було виділено понад 200 тисяч гривень, а тираж посібника склав чотири тисячі примірників.

Це – перший системний виклад історії Кіровоградщини від первісної людини до 1991 року (у книзі є також окремий "парадний" розділ "Гордість і слава Кіровоградщини" про нинішні досягнення області та її видатних людей), поданий поурочно, із запитаннями й багатим ілюстративним матеріалом (мапи, схеми, фотокартки та фотодокументи, портрети тощо), зорієнтований на використання у 6–11 класах. Наприкінці навчального посібника подано вихідні дані краєзнавчих видань і сайтів, що містять інформацію про історію нашого краю.

Ірина Козир також наголосила на тому, що автори посібника намагалися обійти політичну кон’юнктуру й максимально зберегти об’єктивність при викладенні фактажу. За її словами, вони послуговувалися порадою відомого українського історика д. і. н. Наталії Яковенко (нашої землячки, уроджениці Бобринеччини): "Історикові – заради згоди з власним сумлінням – ліпше не запускатися в злободенні поточні події, де під кожним кущем чекає небезпека наразитися на двобій "правди" з "неправдою". Адже, як говорив мудрий Микола Карамзін, "історія не любить живих". Віддамо їх на поталу політологам і соціологам – це їхній фах, натомість специфіка нашого ремесла не передбачає суджень про те, чого ми не можемо взяти в руки, бо воно ще обпікає".

Учителі поспілкувалися з названими вище співавторами книги та послухали їхніх порад щодо використання посібника в навчально-виховному процесі і позакласній діяльності. А також дізналися, що на даний час до кожної кіровоградської школи надійшло до десятка примірників посібника. Надалі видавництво планує видрукувати його комерційний тираж (один примірник книги орієнтовно коштуватиме п’ятдесят гривень)…

Під час “круглого столу” перед учителями виступили також інші працівники КДПУ: викладач кафедри філософії та політології Оксана Люта; к.п.н. доцент кафедри філософії та політології Світлана Лавриненко та завідувач кафедри філософії та політології к.ф.н, доцент Юлія Харченко. Вони розповіли вчителям про особливості викладання у школі курсів "Людина і світ" та "Філософія", дали практичні поради та методичні рекомендації щодо їх викладу.

Читайте також