БОЙОВУ МАШИНУ ВІДВЕЗЛИ НА РЕСТАВРАЦІЮ

Названий пам’ятник – це встановлена на постаменті з бетону і граніту ракетна реактивна установка БМ-13 "Катюша" (неофіційна назва бойових машин реактивної артилерії БМ-8, БМ-13 і БМ-31) на рамі вантажівки ЗіС-5. Стосовно походження назви "Катюша" існують дві версії. Перша – пов’язує її з маркуванням "КАТ" (кумулятивний артилерійський термітний) на реактивних снарядах. А оскільки поява реактивних мінометів у бойових частинах Червоної Армії збіглася в часі з популярністю пісні "Катюша", то ця назва і прижилася у військах. Друга версія стверджує, що перші БМ-13 позначали літерою "К" – знаком заводу імені Комінтерну. Тому фронтовики й назвали БМ-13 (як й інші модифікації ракетної реактивної установки) "Катюшею".

За 36 років і постамент пам’ятника, і сама бойова машина зазнали від природних стихій та людей, які не шанують ратний подвиг солдат, значних ушкоджень. Тож виникла потреба в реставрації автомобіля й ракетної установки, в очищенні від сторонніх надписів постаменту і його зміцненні. Міська влада вирішила не лише реставрувати пам’ятник, а й прокласти до нього кілька мощених доріжок, надати деревам навколо охайного вигляду, створити кілька квітників…
Минулого вівторка біля пам’ятника зібралося чимало люду. І недаремно, адже кіровоградці на власні очі побачили його демонтаж (спочатку ракетної установки, а потім автомобіля ЗіС-5) і завантаження в багатотонні МАЗи. За демонтажем (на знімку) спостерігав і міський голова Володимир Пузаков. Він розповів, що відреставрований пам’ятник повернуть на його відновлений постамент до кінця квітня і це буде чудовим подарунком місту до Дня Перемоги.

Реставруватимуть пам’ятник спеціалісти обласної громадської організації "Автоветеран" та студенти машинобудівного коледжу КНТУ на території названого навчального закладу. Про це розповіли голова "Автоветерану" Олександр Кокош і директор коледжу Микола Сторожук. Заплановано кардинально змінити зовнішній вигляд пам’ятника. Замість ЗіС-5, який насправді в бойових умовах ніколи не використовували як платформу для ракетної реактивної установки, на постамент поставлять уже ЗіС-6 із частково зміненою конструкцією ракетної реактивної установки, що матиме вже той вигляд, який був у неї під час Великої Вітчизняної війни.

Юрій ЛІСНИЧЕНКО, Олег ШРАМКО (фото)

Читайте також