Відсутність води у кранах гуртожитку в Кіровограді на проспекті Університетському, 21 змусила його мешканців 14 червня вдатись до радикальних заходів – перекрити рух транспорту на цій насиченій магістралі міста.
Люди безупинно ходили пішохідним переходом, аж доки до них не приїхали працівники ДАІ та міської влади. Тоді протестувальники озвучили свої вимоги заступнику міського голови Геннадію Осетрову, зокрема поскаржились на директора приватного підприємства "Вагран" Наталію Нетребенко, яке є власником цієї житлової споруди. Засновник же підприємства – така собі Лариса Ярошенко – проживає в Київській області, тож не дуже переймається проблемами будинку та прилеглої до нього території. Через незадовільну господарську діяльність цього підприємства будівля нині перебуває у жалюгідному стані, мешканцям постійно дошкуляють комунальні проблеми, які ніхто не збирається вирішувати, хоча комірне вони сплачують регулярно. На прилеглій території – бур’яни по пояс. Ніхто не травить щурів, і ті вільно бігають серед дітей на ігровому майданчику.
А ще взимку через проблеми з електропостачанням люди залишились без опалення, бо централізованого теплозабезпечення в будинку немає – сім’ї обігріваються з допомогою електроприладів.
Також жильці гуртожитку не можуть приватизувати свої помешкання. І це далеко не повний перелік проблем, які люди не здатні вирішити роками.
Але цього дня всі намагання людей зв’язатись із керівником підприємства щодо відновлення водопостачання успіху не мали. Тому вони запідозрили її в тому, що саме вона дала вказівку перекрити воду, бо напередодні зустрічались із нею та мали жорстку розмову. Ключі від підвалу, де знаходиться кран для подачі води, мав сантехнік підприємства, який також не виходив на зв’язок (як згодом з’ясувалось, він взагалі розрахувався з роботи). Допоміг електрик супермаркету, що знаходиться у прибудові до будинку. Тож водопостачання вдалось відновити, але проблема залишилась, а конфлікт далекий від розв’язання.
А починався він більше місяця тому, коли важко травмувався молодий хлопець В’ячеслав Швець, намагаючись самотужки перекрити частину дірявого даху, через який затоплювало кілька поверхів під час проливних дощів. Тоді мешканці гуртожитку в усьому звинуватили власника споруди, який жодних коштів не вкладав у ремонт приміщення. Всі ці та багато інших питань люди поставили Геннадію Осетрову як одному з очільників міста. Він, у свою чергу, запропонував їм створити ініціативну групу, щоб об’єднати зусилля задля наведення ладу в самому будинку та на прилеглій до нього території.
Вже 16 червня на подвір’ї будинку відбулись збори мешканців гуртожитку за участі Геннадія Осетрова та начальника головного управління житлово-комунального господарства міської ради Олександра Хачатуряна.
Ми ж поговорили з кількома мешканцями, які й розповіли про всі біди та проблеми, які вони роками не можуть вирішити.
Так, Ірина Кумпан та Світлана Бондаренко повідали, що у будинку 350 квартир, раніше він належав підприємству "Кіровоградтрест", а потім передавався з таким приватним структурам, як "Славія", а тепер "Вагран". І на сьогодні власник Лариса Ярошенко, а директор "Ваграну" Наталія Нетребенко зробили всіх мешканців заручниками всіх комунальних та юридичних проблем. Головне, що людей можуть виселити з помешкань, навіть якщо вони там прожили по 20 і більше років. Наприклад, ордери отримували батьки, але після їхньої смерті діти можуть залишитись без даху над головою. Такі випадки вже є, і це обурює людей, які не можуть довести своєї правоти навіть через суд.
Стосовно вирішення побутових проблем, то тут все також перекладено на плечі людей. Самі прибирають, ремонтують, дах перекривають. Наталія Нетребенко так і каже: то все ваші проблеми, і вирішуєте їх ви для себе. Єдине, що поліпшило ситуацію, – це можливість сплачувати за електроенергію безпосередньо "Кіровоградобленерго", а за воду – Кіровоградському водопровідно-каналізаційному господарству. Решта комунальних платежів йдуть у "Вагран", тому й такий безлад. До щурів вже настільки призвичаїлись, що діти без остраху їх відкидають ногами та називають "ножними".
– Ми сплачуємо комірне регулярно, бо всі ми тут знаходимось на пташиних правах, – обурюється Світлана Бондаренко. – Приватизувати житло я не маю права, хоча ордер отримувала ще у "Кіровоградтресті" у 1991 році. Якщо не буду платити, то нинішній власник відразу звертається у суд з вимогою виселити. Такі непоодинокі випадки вже мали місце. При цьому ми самостійно ремонтували підвал, встановили там пластикові труби. Я проживаю на дев’ятому поверсі, тому квартиру постійно затоплювало. Тож довелось перекрити частину даху, утеплити стіни, бо почав заводитись грибок, а у мене малі діти. Спочатку обіцяли, що витрачені на такий ремонт кошти спишуть з квартплати, а коли до діла, то навіть говорити відмовились. Добивались правди всюди. Спасибі Лідії Єльчаніновій – колишній керуючій справами міськвиконкому, яка всіляко нам допомагала. Потім, коли трапилась біда з В’ячеславом Швецем, нам дуже допоміг секретар міської ради Іван Марковський.
Більше десяти років триває боротьба мешканців з не добропорядними власниками споруди. Не раз перекривали дорогу, щоб привернути увагу до проблем. Сподіваються, що зараз нова міська влада допоможе розв’язати хоч деяку їх частину.
В’ячеслав Швець:
– 20 квітня був сильний дощ, а дах у нас дуже протікав, тому вирішив трохи його підремонтувати та послизнувся, впав, отримав значні травми. Переніс операцію, вставили імплантат. Тепер ось пересуваюсь на милицях. Але довелось терміново виходити на роботу, бо лікарняного ніхто не дав. Взяли через три дні кров на експертизу і начебто виявили алкоголь – 1,99 проміле. Тому ніхто лікарняний не оплачував. Всього лікувався десь півтора місяці. Тепер хочу домогтись, щоб мені оплатили лікарняний, бо коштів на лікування пішло чимало – близько 20 тисяч гривень. Що був п’яний, то неправда.
Мешканка гуртожитку Тетяна Шурган розповіла про свою біду. У неї померла матір, яка отримувала ордер на помешкання, і проживала там разом із сином – братом Тетяни. Тепер фірма "Вагран" продала її квартиру, і будь-якої миті можуть з’явитись нові господарі.
– Уже є рішення суду про те, що брат втратив право користування кімнатою, в якій він проживав разом із матір’ю. Виселити його не мають права, тому зробили ось такий хід. Тепер я подала в суд на скасування цього рішення, але віри не йму, бо не маю коштів ні на адвоката, ні на інші витрати. Коли консультувалась у юристів, то мене запевнили, що ні про яке виселення мова йти не може, адже після смерті матері, право на проживання у кімнаті залишається за тими, хто в ній був прописаний, мовляв, особовий рахунок у спадок переходить дітям. Звичайно, брат у мене трохи непутьовий, тому, мабуть, власники будинку і вирішили цим скористатись. Бо хто ж буде ходити добиватись правди? Але люди мені допомогли – вдалось призупинити процес. Але ось тепер знову "Вагран" нагадав про себе. У мене 23 червня суд. Та чи доб’юсь правди?
Розібратись з усіма цими проблемами – справа не одного дня. І це усвідомлює заступник міського голови Геннадій Осетров:
– Ці знедолені люди вийшли на вулицю протестувати тому, що не бачать іншого шляху, як привернути увагу до себе. Вони залишились сам-на-сам з проблемами, які повинен вирішувати балансоутримувач їхнього будинку. А він умив руки. Зрозуміло, люди протестують. Зараз відповідні доручення щодо налагодження належного функціонування споруди отримали керівники комунальних підприємств. Тепер опікуватись аварійними ситуаціями в будинку буде наша аварійно-диспетчерська служба. А інші комунальники візьмуть на себе прибирання подвір’я та викошування трави. Все це повинен робити балансоутримувач, бо люди сплачують за ці послуги кошти. Тому будемо вести жорстку та предметну розмову з керівництвом фірми "Вагран". Ми зробимо все залежне від влади, щоб люди отримували якісні послуги. Водопостачання та водовідведення вже відновлене, а ще я запропонував передати внутрішньобудинкові мережі на баланс кіровоградського водопровідно-каналізаційного господарства ОВКП "Дніпро – Кіровоград", щоб у майбутньому ніхто не мав можливостей на свій розсуд позбавляти людей водопостачання. Постанова Кабінету Міністрів України передбачає, що послуги підприємства-надавача води чи тепла має здійснюватись безпосередньо до споживача. А не так, як зараз – лише до певного житлового будинку, а вже за внутрішньобудинкові мережі відповідає інше комунальне підприємство. Тобто до споживача потрібно довести повний цикл послуги. Отже, якщо підприємство бере кошти за воду, то і послугу цю воно повинне надавати в повному обсязі, а не до першої засувки. Зараз у головному управління ЖКГ міської ради ведеться підготовча робота для укладання договорів на обслуговування внутрішньобудинкових мереж безпосередньо надавачем послуг. Таким чином буде підвищена якість надання послуг. Щодо приватизації, то вже маємо відповідь з держреєстру про власника цього будинку, ведемо консультації з юристами щодо встановлення правомочності цього документа. Не можу сказати, наскільки нам це вдасться, але робитимемо все можливе, щоб передати у власність житло людям, які отримували на нього ордери ще 20 років тому.
З проблемами гуртожитку на проспекті Університетському добре ознайомлений секретар міської ради, який нині виконує обов’язки міського голови, Іван Марковський. Він також виїздив на місце події і ось як її прокоментував:
– Ми звертаємося до міліції для того, щоб вона знайшла власників цього гуртожитку, до прокуратури, щоб були вжиті відповідні заходи. Будинок – у приватних руках, власників ніде не можна знайти. Тим часом люди не можуть навіть довідку отримати для паспортного столу чи для виїзду на відпочинок, купа комунальних проблем. Ось зникла вода, люди перекрили рух. Геннадій Осетров виїхав на місце, дістав із власної кишені гроші, щоб купити засувку та її поміняти. Але це, зрозуміло, разово, проблема в цілому залишається. Житло забрали в свої руки, а витрати лягають на міську владу. Так не повинно бути.
Сподіваємось, що і не буде, бо проблема гуртожитку на проспекті Університетському типова для всіх інших таких "мурашників", де люди виживають, не маючи змоги боротись на рівних з недобросовісними власниками споруд.