»Барви степу» художників Кіровоградщини



Сталося! Каталог творів митців Кіровоградщини «Барви степу» побачив світ.

Це – друге видання. Уперше каталог «Барви степу» був виданий 1994 року до однойменної виставки в Центральному будинку художника в Києві, проведення якої згодом стало традицією. Без зайвої скромності зауважу, що назву виставки «Барви степу» придумав я, нині заслужений художник України Андрій Надєждін, а ідею її проведення й створення каталогу ініціював та впроваджував у життя мій батько Михайло Надєждін – перший голова Кіровоградської обласної організації Національної спілки художників України, заслужений діяч мистецтв України, народний художник України.

В умовах господарчої та економічної невизначеності початку 1990-х років він шукав спонсорів, діставав папір для друку, який у нашій молодій державі був на вагу золота. Пам’ятаю ці безкінечні фотографування творів на слайдову плівку ORWO-Colar, яку неможливо було дістати, і редагування в журналі «Образотворче мистецтво» його головним редактором – унікальною людиною Миколою Маричевським, і саму виставку – першу в історії митців нашого краю в столиці вже незалежної України. Скільки було радості та мистецького бажання творчості. А потім не менше нервових і фізичних сил було витрачено, щоб у середині 2000-х роках створити новий макет каталогу, розробником якого став київський видавець, художник, лауреат обласної премії в сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна в номінації «Мистецтвознавство та історія мистецтв» Сергій Журавель.



Щороку Михайло Надєждін торував доріжку цьому унікальному виданню у владних кабінетах, доводячи мистецьку, культурну та ідеологічну важливість якісного, великого каталогу, який би наочно розповідав про особливу, неповторну колористику яскравої, сонцедайної палітри барв митців Кіровоградщини, насичену глибокими контрастами світла й тіні, кольорами безкрайого неба й духмяних степових трав. Про створені майстрами живопису, графіки, скульптури, ужиткового мистецтва, сповнені внутрішньої напруги філософські образи, які глибоко ятрять душу, в яких бринить струною історії відлуння величі слави й гіркоти трагедій, що збереглися в пам’яті нашого краю. Але не складалося. Найбільшою перепоною реалізації видання була нестача коштів, а складнощі та невизначеності законодавства в галузі культури не давали змоги заохочувати навіть тих, хто бажав вкладати кошти в мистецькі проєкти. А потім вітер нової глобальної економічної кризи взагалі зупинив усі процеси культурницького відродження.

Та не випадково народне прислів’я каже, що й вода камінь точить… І обраний 2015 року новим головою Кіровоградської обласної організації НСХУ художник Андрій Хворост не залишив це питання поза увагою, а продовжив цілеспрямовано боротися за реалізацію ідеї видання каталогу творчості наших митців – членів Національної спілки художників України. І ось нарешті 12 січня 2022 року в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д. І. Чижевського відбулася врочиста презентація альбому. Упорядники видання – ініціатор створення та перший голова Кіровоградської обласної організації Національної спілки художників України народний художник України Михайло Надєждін та нинішній її очільник Андрій Хворост, який розробив дизайн обкладинки й виконав верстку. До речі, зауважу, що, іще працюючи у видавництві «Солде-принт», Андрій Хворост виконав першу електронну версію майбутнього видання.

У підготовці альбому взяли участь провідні заклади культури міста та області – художньо-меморіальний музей О. О. Осмьоркіна, музей мистецтв та обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д. І. Чижевського, які надали із власних фондів довідкові матеріали про художників.

Нині альбом-довідник презентує творчість митців Кіровоградської обласної організації Національної спілки художників України з часу її заснування 1989 року й до сьогодення, серед яких – народний художник України Михайло Надєждін, заслужені художники України Борис Вінтенко, Сергій Шаповалов, Григорій Гнатюк, Анатолій Янєв, Фелікс Полонський, Андрій Надєждін, Наталія Федоренко, Емілія Руденко та Неля Фірсова, заслужені працівники культури України Василь Остапенко та Леонід Бондар, а також художників-аматорів, доробки яких є складовою частиною сучасного українського образотворчого мистецтва, – Андрія Ліпатова, Надії Падурської, Володимира Остроухова та Віктора Осипенка. Більшість із представлених в альбомі митців є лауреатами обласних премій у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна та в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка. Реалізоване це унікальне двомовне (українською та англійською мовами) видання за кошти обласного бюджету Кіровоградської області в рамках програми «Книговидання».

Напередодні презентації альбому голова обласної організації Національної спілки художників України Андрій Хворост завітав до художньо-меморіального музею Олександра Осмьоркіна і зробив особливий мистецький дарунок – передав до фондів музею альбом «Барви степу» з дарчим авторським підписом: «Музею О. Осмьоркіна від найкращих художників «Степової Еллади»…» та особистим екслібрисом, виконаним його батьком – відомим українським художником заслуженим працівником культури України Василем Хворостом, який був одним із засновників та багаторічним керівником регіонального клубу екслібрису та графіки «Кобзар» у місті Дніпрі. А також дозволив розмістити електронну версію каталогу «Барви степу» на музейному вебсайті, щоб усі шанувальники образотворчості мали змогу ознайомитися з ним. За що ми йому щиро вдячні!

Андрій НАДЄЖДІН,
заслужений художник України,
мистецтвознавець,
провідний науковий співробітник
художньо-меморіального музею
О. О. Осмьоркіна

Читайте також