Остеоартроз, ревматоїдний артрит та інші хронічні хвороби, які вражають суглоби і м‘які тканини, що оточують кістки, виникають внаслідок проблем з імунною системою.
Тривалі спостереження за сотнями людей, які страждають від болю в суглобах, виявили, що погана погода жодним чином не пов‘язана з загостреннями артриту або ревматизму, пише Osteoarthritis and Cartilage.
“Ідея того, що погана погода і біль пов’язані один з одним, походить ще з часів Стародавнього Риму. Наше дослідження показує, що подібні уявлення виникли завдяки нашій схильності згадувати ті події, які підтверджують наші переконання, і забувати те, що суперечить їм. Нескладно уявити, що напади болю краще запам’ятовуються під час холоду та негоди і забуваються в сонячні та теплі дні”, — розповідає Кріс Мейєр (Chris Maher) з Інституту глобального здоров’я в Сіднеї (Австралія).
Остеоартроз, ревматоїдний артрит та інші хронічні хвороби, що вражають суглоби і м‘які тканини, виникають або в результаті проблем з імунною системою, помилково атакуючою сполучні тканини в суглобах, або ж в результаті розвитку запалень і травм, що ведуть до загибелі клітин.
На сьогоднішній день, за оцінками ВООЗ, приблизно 5% населення Землі страждає на подібні проблеми із суглобами, і в деяких країнах, понад половина літніх людей страждає на різні форми ревматизму. Більшість людей з остеоартрозом вважає, що дощі, низькі температури та інші прояви поганої погоди посилюють біль або змушують його повернутися після періодів спокою. Мейєр і його колеги вирішили перевірити, чи так це насправді, зібравши групу з майже півтори тисячі добровольців, дві третини з яких страждали від болю в спині, а решта – від болю в коліні. Протягом трьох місяців вчені стежили за станом здоров’я цих людей, періодично просячи їх оцінити інтенсивність больових відчуттів, які вони відчували в останній час, за десятибальною шкалою. Паралельно команда Мейєра спостерігала за змінами погоди і порівнювала їх з тим, як змінювалася біль у коліні або в спині у їхніх підопічних.
Як показали ці спостереження, зміни в силі болю не були ніяк пов‘язані з флуктуаціями температури, не зі змінами вологості повітря, високим або низьким тиском чи рівнем опадів. Єдиним винятком тут була висока температура – вона ненабагато збільшувала інтенсивність болю в спині. Відповідно, можна говорити про те, що ніякого зв’язку між погодою і ревматизмом немає, і що тут, як і в багатьох інших подібних випадках, спрацювала сила самонавіювання і вибірковості людської пам’яті. Тому вчені радять людям з остеоартритом фокусувати свою увагу не на погоді, яку вони поміняти не можуть і яка ніяк не впливає на їхній біль, а на інших речах.