Людина – єдина з живих істот на Землі, яка може перетворювати свої мрії та фантазії в реальність: писати картини, створювати машини і механізми, тобто творити. Кожна з творчих професій унікальна, але є одна, що охоплює майже всі сфери нашого життя та розмаїту палітру мистецьких проявів. Архітектор – професія, що потребує інженерних знань і мистецької чуттєвості, особливої сили характеру і переконливої впевненості у викладенні власних ідей.
Зазвичай, згадуючи про архітектуру, ми звертаємося до яскравих особистостей минулого. Ось і цього року відзначаємо 155-річчя від дня народження єлисаветградського зодчого Якова Паученка – одного з творців забудови історичного центру сучасного Кропивницького. І це добре, що не забуваємо минувшину, творіння предків, але не менш яскравою і потужною є й сучасна архітектура, яку творять непересічні митці. Саме їхні роботи демонструє віртуальна виставка «Архітектори та архітектурні майстерні Кіровоградської області» – спільний творчий проєкт художньо-меморіального музею Олександра Осмьоркіна та Кіровоградської обласної організації Національної спілки архітекторів України (НСАУ), організований до Дня архітектури України. Це професійне свято встановлено на підтримку ініціативи архітекторів та містобудівників, їхніх творчих спілок, працівників проєктних організацій і місцевих органів містобудування та архітектури, і відзначають його 1 липня – з 1995 року.
Експозицію виставки складають творчі доробки 1990-х – 2010-х років провідних кропивницьких архітекторів – членів НСАУ, серед яких є лауреати обласної премії в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка в номінації «Архітектура». На музейному вебсайті в розділі «Вибрані виставки» представлено архітектурні проєкти заслуженого архітектора України Юрія Пенязя, Ірини Дрофи, Ганни Ковтун, Тетяни Пенязь, Алли Пирогової (ТОВ «Модерн»), Володимира Рака, Тетяни Рак, Романа Рака та Родіона Рака (ТОВ «АБРІС» Либідея»), інтер’єрні проєкти Наталії Стражнікової, а також архітектурні рисунки та пейзажі з пам’ятками архітектури Ірини Кухаренко, яка неодноразово експонувала в музеї персональні виставки авторських творів «Вернісаж» (2012), «Світ в акварелі» (2017) та «Графіка Ірини Кухаренко» до Дня архітектури України (2020). Виставка презентує не лише реалізовані, але й потенційні архітектурні проєкти міських забудов та дизайнерські рішення інтер’єрів, які заворожують пластикою форм, креативними підходами конструктивних та художніх рішень складних завдань, що охоплюють широке коло тем – від масової забудови та планування мікрорайонів до сакральних споруд.
Символічно, що реальне відкриття виставки та святкування Дня архітектури України проходило в музеї Олександра Осмьоркіна, колись власному будинку художника архітектури Якова Паученка, до увічнення пам’яті якого музей і обласна організація НСАУ докладають чимало зусиль, засвідчуючи факт переємності мистецьких поколінь. Так, Кіровоградська обласна організація НСАУ є одним з ініціаторів заснування обласної премії в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка, яку вперше було вручено 2003 року. У номінації «Архітектура» премію присуджують за введені в експлуатацію об’єкти архітектури та містобудування, у тому числі об’єкти промислового призначення, реконструкцію та реставрацію пам’яток архітектури та садово-паркового мистецтва, будівництво (реставрація) яких суттєво вплинуло на формування естетичного середовища населених пунктів області, є прикладом застосування передових сучасних технологій, конструкцій і матеріалів, має значну історично-архітектурну цінність. За цей час лауреатами премії стали 15 провідних архітекторів Кіровоградщини та з інших міст України як автори об’єктів та в складі авторських колективів. Архітектори Алла Пирогова та Людмила Харламова удостоєні премії двічі. А 2016 року з нагоди відзначення 150-річчя з дня народження видатного єлисаветградського архітектора Якова Паученка Кіровоградська обласна організація НСАУ підтримала ініціативу художньо-меморіального музею Олександра Осмьоркіна про перейменування вулиці Дворцової та Леніна на вулицю Архітектора Паученка.
Нагадаю, що Кіровоградську обласну організацію НСАУ створено 1998 року. Ініціаторами-засновниками стали нині заслужені архітектори України Лідія Крейтор, Віталій Кривенко, Юрій Пенязь та член НСАУ Григорій Литвин. На даний час обласний осередок архітекторів має 24 членів, голова правління – заслужений архітектор України Юрій Пенязь, який і вручав відзнаки, подяки та грамоти архітекторам і музейним працівникам, вітаючи їх із цим особливим святом – Днем архітектури України. Усі учасники виставки отримали підготовлений науковцями музею тематичний буклет віртуальної експозиції. А ще учасники заходу, серед яких був і Григорій Литвин, який свого часу обіймав посаду головного архітектора нашого міста, сфотографувалися на згадку біля фотопортрета Якова Паученка, який тримає на руках маленького Сашка Осмьоркіна, а разом з ними незримо був присутнім і заслужений архітектор України Віталій Кривенко, виставка творів якого «По-перше, художник» перебуває в залах музею.
Ми фотографувалися на згадку, а я думав про те, як просто минуле й сучасне в одну мить злилося в єдине ціле, символічно фіксуючи тезу про вічність життя.
На фото: під час заходу до Дня архітектури України в художньо-меморіальному музеї О. О. Осмьоркіна. На знімку зліва направо: члени НСАУ Ірина Кухаренко та Тетяна Пенязь, провідний науковий співробітник музею заслужений художник України Андрій Надєждін, члени НСАУ Григорій Литвин та Алла Пирогова, голова правління Кіровоградської обласної організації НСАУ заслужений архітектор України Юрій Пенязь.
Андрій НАДЄЖДІН,
заслужений художник України, мистецтвознавець,
провідний науковий співробітник
художньо-меморіального
музею О. О. Осмьоркіна
заслужений художник України, мистецтвознавець,
провідний науковий співробітник
художньо-меморіального
музею О. О. Осмьоркіна