Саме агропромисловий комплекс є "точкою росту української економіки", переконаний Яценюк. "Це та українська галузь, яка може витягти з кризи всю країну", – сказав він. І зазначив, що Україна все ще залишається світовим гравцем на агропромисловому ринку, незважаючи на недостатню підтримку вітчизняного АПК з боку держави.
"Після заборони Росією експорту зерна ціни на ячмінь зросли удвічі, – розповів політик. – Минулого року Україна експортувала понад шість мільйонів тон ячменю. А у вчорашньому номері газети "Financial Times" на другій сторінці – стаття: "Україна обмежила експорт зерна, спровокувавши зростання цін на світових ринках". Наша держава знову прославилася неринковими і неефективними кроками – експорт зерна заблоковано митницею, одразу зупинилася закупівля зерна у вітчизняних виробників, відповідно – впали ціни на новий врожай. Про який розвиток галузі може йти мова?"
Лідер "Фронту змін" також навів приклади неефективності державних органів, відповідальних за агропромисловий комплекс: "Точної інформації про реальні запаси держрезерву немає, скільки Україна споживає – інформації немає, точний прогноз українського врожаю є, але не в українському міністерстві агропромислового комплексу, а на сайті американського аграрного відомства! Там навіть є прогноз скільки Україна експортуватиме цього року і скільки залишить для власних потреб. Постає запитання: навіщо ми утримуємо таку потужну державну машину, щоб дізнаватися про реальний стан речей із сайту американського міністерства?"
Арсеній Яценюк наголосив, що така бездіяльність неминуче призведе до продовольчої і цінової кризи в країні: "Уряд може тримати ціни на хліб до 31 жовтня, до дня місцевих виборів, але далі вони неминуче зростуть, якщо влада не почне застосовувати дієві ринкові механізми на основі достовірної інформації: "Без точних знань, скільки Україна збирає, споживає та експортує, не можна бути впевненим у продовольчій безпеці, а це питання національної ваги".
Яценюк озвучив свій план оздоровлення агропромислової галузі: "Перший нагальний крок – компенсація процентної ставки. 25 відсотків річних може витримати хіба торговець наркотиками чи зброєю. Це неможливо для чесного виробника. Компенсація кредитної ставки сільгоспвиробникам має бути передбачена в загальному фонді державного бюджету, а не в стабілізаційному, як зараз. І проект внесення змін до держбюджету я подам найближчим часом".
Крім того, на думку Яценюка, держава має докласти максимум зусиль до розвитку інфраструктури аграрного ринку (оживити аграрні біржі та Аграрний фонд), а також інфраструктури села. "В селі має бути вчитель, лікар, дороги, енергопостачання. Для негазифікованих сіл слід запровадити спеціальний тариф на електроенергію. Але за все це необхідно боротися. І в цьому питанні я ваш союзник", – запевнив Яценюк учасників "круглого столу".
Голова обласної організації "Фронту Змін", координатор напрямку "Заможне село" Уряду Змін, генеральний директор групи компаній "Формула смаку" Андрій Табалов наголосив на низьких урожаях зернових, що збираються нині на наших плодородних землях. За інформацією, озвученою Андрієм Олександровичем, в Англії урожайність зернових у середньому складає 71,7 центнера з гектара, а в Україні – 34,6 центнера. "Сільськогосподарський потенціал України використовується на 25 – 30 відсотків",– знає Табалов. На його ж думку, відродити вітчизняний АПК можливо лише одночасно з реформуванням суміжних галузей – сільськогосподарського машинобудування, виробництва мінеральних добрив тощо.
Заступник директора сільськогосподарського департаменту групи компаній "Формула смаку" Олександр Бєлов свою доповідь озаглавив так: "Якій бути м’ясній череді України?" Він констатував: вітчизняне тваринництво – в занепаді, а це означає, що в такому ж стані перебуває вся сільськогосподарська галузь. Твариництву потрібні доступні кредити і державна фінансова підтримка, сказав Олександр Бєлов. На його думку, Україні у цьому сенсі є чому повчитися в Росії. Надої на корову в наших сусідів більші, ніж в Україні, а росіяни більше, ніж ми, їдять яловичини.
Директор ЗАТ "Первомайський молочноконсервний завод" Віктор Прокопенко поділився болем про те, що випускати доброякісну продукцію в нашій країні – невигідно. Так, ЗАТ "Первомайський молочноконсервний завод" – провідний в Україні виробник згущеного молока, має понад сотню заготівельних пунктів, дає роботу майже 900 працівникам, має в автопарку близько півтори сотні машин. А з ним успішно конкурують приватні підприємці – фізичні особи. Вони випускають продукт на основі пальмової олії, в якому коров’ячим молоком і не пахне, зате різної "хімії" – вдосталь. Віктор Прокопенко не радить вживати сурогати згущеного молока нікому, а особливо малечі. Між тим, саме діти його найчастіше і їдять.
Арсеній Яценюк, вислухавши Віктора Прокопенка, пообіцяв звернутися до Генеральної прокуратури України з проханням притягти до відповідальності тих, хто наживає капітали на людському здоров’ї.
Відповідаючи на запитання журналістів, Яценюк повідомив, що хоч очолювана ним партія і не зможе взяти участь у найближчих виборах, представники Фронту Змін балотуватимуться у мажоритарних округах. Яценюк вважає, що саме проти Фронту Змін і спрямовано недавно ухвалений закон, за яким партії, зареєстровані пізніше ніж, за 365 днів до дня голосування, не можуть висувати своїх кандидатів у депутати та на виборні посади.