Після виступу міського голови Кропивницького Андрія Райковича на сесії обласної ради обранці нашого краю не підтримали клопотання Iнгульської шахти державного пiдприємства «Схiдний гiрничо-збагачувальний комбінат» (ДП «СхідГЗК») щодо надання їй гiрничого вiдводу площею 102,3 гектара під територією Кропивницького.
Копальня, яка, зокрема, видобуває уранову руду й під Великою Балкою та вулицею Полтавською, клопоталась про надання їй дозволу на продовження розробки Схiдної рудної зони Центрального родовища уранових руд. На нагальній потребі надання дозволу задля енергетичної незалежності України, звертаючись до обласних депутатів, наголосив головний інженер ДП «СхідГЗК» Віктор Пухальський. Очільник же нашого міста, на противагу цьому, сказав, що ДП «Схід ГЗК» не виконує своїх соціальних зобов’язань перед кропивничанами (взятих десять років тому при наданні Інгульській шахті попереднього гірничого відводу – частини надр для промислового видобутку уранової руди) і запропонував відтермінувати розгляд питання, поки керівництво комбінату й Кропивницького не узгодять умови співпраці.
– Для нашого міста не розроблено державної програми радіаційного і соціального захисту населення. У Кропивницькому – низький захист від радіаційного впливу, тривожна екологічна ситуація, рак молодшає, – зазначив Андрій Райкович. – Усе це ми маємо виправляти. Нам украй важливо розробити спеціальну державну програму. Починаючи від радіаційного обстеження всього житлового сектора і соціальної сфери на вміст радону, реабілітації забруднених територій, створення захисних лісосмуг, розчищення річок і закінчуючи найголовнішим – соціальним захистом людей: медицина, якісне харчування, допомога на лікування онкохворих, особливо дітей тощо. Я не хочу, щоб у когось виникла думка, що ми не розуміємо стратегічного значення Інгульської шахти. Тому наша ключова умова полягає в тому, що ДП «Схід ГЗК» має підписати з міською радою Кропивницького договір про соціальне партнерство. І в ньому чітко вказати суму фінансування впродовж 2017–2020 років та перелік програм, спрямованих на реалізацію природоохоронних заходів у Кропивницькому. А далі перейдемо до створення державної програми…
Міський голова запропонував керівництву державного підприємства підтримати місто і разом клопотати перед Кабінетом Міністрів України про розроблення державної програми соціального захисту для нашої області. Позицію Андрія Райковича обласні депутати підтримали і надання ДП «Схід ГЗК» погодження на гірничий відвід відклали. Не підтримали вони, до речі, й клопотання Інгульської шахти щодо отримання гірничого відводу площею 79,1 га для продовження розробки Мічурінського родовища уранових руд, розташованого на території Кіровоградського району, у зв’язку, як зазначали депутати із цього району, із невиконанням урановою копальнею своїх соціальних зобов’язань.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Олега ШРАМКА