Андрій Паливода: «Енергоефективність – не примха, а нагальна потреба»

Серед пріоритетних напрямків діяльності міського управління економіки, яке очолює Андрій Паливода, – розроблення програм, реалізація яких дасть можливість суттєво економити бюджетні кошти на утримання комунальних закладів освіти, культури, медицини.
Один з перспективних шляхів зменшення видатків з міського бюджету на будівлі, що перебувають у комунальній власності Кропивницького, – здійснення заходів з їх енергоефективності та енергозбереження в них (теплоізоляція, модернізація систем вентиляції, встановлення приладів обліку, перехід на сучасніші, енергозберігальні та альтернативні, джерела енергії тощо). Важливий крок задля цього – прийняття проекту рішення міської ради стосовно внесення змін до рішення Кіровоградської міської ради «Про затвердження Плану дій сталого енергетичного розвитку м. Кіровограда на період до 2020 року». Передбачено, зокрема, фінансування на 2016 – 2020 роки для придбання програмного продукту «Енергоплан» для моніторингу споживання енергоресурсів будівлями бюджетних установ (виділення 29 тисяч гривень щорічно) та розроблення 2017 року комплексного енергетичного паспорта міста за 380 тисяч гривень.
Тож якщо міські депутати проголосують за даний проект рішення, то названі кошти допоможуть у майбутньому зекономити в міському бюджеті набагато більше. Про «Енергоплан» та енергетичний паспорт міста «Вечірній газеті» розповів Андрій Паливода:
– Комп’ютерну програму «Енергоплан» міське управління економіки та бюджетні заклади використовують уже декілька років. Ми маємо можливість моніторити щоденні витрати електроенергії, тепла та води кожної школи, дитсадка, закладу культури, спортивного закладу, лікарні та інших комунальних установ. Тому знаємо, хто найбільше використовує енергоресурсів, на які йдуть бюджетні кошти.
– Якщо програма «Енергоплан» у нас є, то навіщо в проекті рішення міської ради йдеться про придбання цього інформаційного продукту протягом 2016 – 2020 років?
– «Енергоплан» – це серія програмних продуктів для моніторингу, аналізу та представлення даних щодо використання ресурсів енергії, води, коштів у будівлях. Їх потрібно щороку оновлювати, на це й передбачено гроші в проекті рішення. «Енергоплан» дає можливість налагодити моніторинг споживання енергії, оцінити ефективність використання ресурсів, перевіряти правильність нарахування плати за енергію, контролювати дотримання лімітів, слідкувати за умовами комфорту в будівлях та багато іншого. Саме наявність даних, отриманих за допомогою «Енергоплану», дає можливість розуміти, яких саме заходів з енергоефективності потребує та чи інша будівля комунального закладу.
– Комплексний енергетичний паспорт міста, або план енергетичного розвитку Кропивницького, на який у проекті рішення заплановано виділити 380 тисяч гривень, – це, певно, наступний етап на шляху досягнення енергоефективності…
– Міська рада Кропивницького підписала європейську ініціативу, яка зобов’язує нас до 2020 року зменшити викиди вуглекислого газу в повітря на території міста на 20 відсотків, витрати на енергоресурси – на 20 відсотків і на стільки ж відсотків збільшити в енергосистемі міста електроенергії, отриманої з альтернативних традиційним джерел. Для досягнення цього розроблено план енергетичного розвитку обласного центру, на його остаточне оформлення і мають піти названі кошти. Цей документ потрібен місту, бо його наявність є умовою надання грантів, технічної допомоги і кредитів на здійснення заходів з поліпшення енергоефективності, тобто раціонального використання енергетичних ресурсів. А вони дорожчають по декілька разів на рік, внаслідок чого на велику кількість комунальних закладів з міського бюджету йдуть мільйони гривень.
За 380 тисяч гривень міжнародна спеціалізована організація проведе 20 енергоаудитів у типових будівлях комунальних закладів. А в решті виконає безкоштивний експрес-енергоаудит: поверхневий огляд і результат одного з 20 повних енергоаудитів дадуть змогу визначити потреби кожного комунального закладу (школи, дитсадка, лікарні тощо) задля досягнення його енергоефективності.
Результатом енергоаудиту буде не просто визначення проблем, а викладення способів їх вирішення. Наприклад, дах будівлі втрачає стільки-то відсотків тепла, зробити його енергоефективним коштує стільки-то, окупність вкладень становить такий-то час. Маючи ці дані, ми зможемо обирати, який спосіб для збереження тепла й економії бюджетних коштів є найкращим у кожній конкретній ситуації – утеплення даху, заміна вікон чи встановлення вентиляції. Наприклад, енергосервісні компанії завжди встановлюють систему рекуперації. Рекуперація тепла – це процес повернення тепла з відпрацьованого витяжного повітря. Тепле повітря, яке система виводить з приміщення, у теплообміннику віддає більшу частину свого тепла холодному повітрю, що надходить з вулиці. Завдяки цьому процесу на вулицю виходить охолоджене повітря, а в приміщення потрапляє свіже нагріте.
З повноцінними «Енергопланом» і планом енергетичного розвитку міста, орієнтованими поки що лише на будівлі комунальних закладів, ми зможемо ефективно використовувати бюджетні кошти на поліпшення їх енергоефективності. А шляхи до її підвищення різні. Це – залучення і енергосервісних компаній, і бюджетних коштів, і технічної допомоги, і маловідсоткових кредитів тощо. Адже енергоефективність – не примха, а нагальна потреба.
– А що таке енергосервісна компанія і як вона допоможе комунальному підприємству економити бюджетні кошти?
– Енергосервісна компанія – це суб’єкт господарювання, який здійснює енергозберігальні заходи (утеплення, заміна вікон, встановлення лічильників та системи вентиляції тощо) повністю чи частково за власні, позичені або залучені кошти і забезпечує гарантоване досягнення економії паливно-енергетичних ресурсів і води впродовж гарантованого нею терміну. Вона бере на себе інвестиційні зобов’язання щодо енергоефективності будівель і споруд. А витрати на заходи з енергозбереження їй компенсують протягом обумовленого часу із зекономлених коштів. За використання води й електроенергії, тепло в будівлі (наприклад, у комунальному закладі), де попрацювала енергосервісна компанія, її власник – у нашому випадку міська рада – платитиме набагато менше, аніж до проведених енергосервісною компанією енергозберігальних заходів.
Із діяльністю однієї з провідних енергосервісних компаній України, ТОВ «ГЕРЦ Констрашн», можна буде ознайомитись на Всеукраїнській спеціалізованій виставці «Енергоефективність. Енергозбереження», що відбудеться 12 травня в Центральноукраїнському національному технічному університеті.
Записав Юрій ЛІСНИЧЕНКО

Читайте також