Алергія на сонце: причини, профілактика і лікування

З настанням теплих сонячних днів тисячі людей прямують на природу, ближче до водойм. Сонячні промені не тільки зігрівають нас своїм теплом у весняно-літній період і радують узимку, але ще й допомагають зміцнити імунітет. Але, на жаль, у деяких людей перебування на відкритому сонці може викликати алергічну реакцію.

Алергія на сонце, або сонячний дерматит (фотодерматит, фотодерматоз), – зовсім не рідкісне явище. Статистика свідчить, що близько 20 % людей по всьому світу стикаються із цим захворюванням.

Як проявляється алергія на сонце

Сонячний дерматит може проявлятися по-різному. Люди з особливо сильною реакцією на сонячні промені страждають при першій їхній появі. Іншим потрібно провести на сонці більше часу, щоб алергічна реакція розвинулася. Але і тим, й іншим фізичний дискомфорт від перебування на відкритому повітрі в сонячні дні забезпечений.

Симптоми сонячного дерматиту:

  • - почервоніння шкіри,
  • - шкіра покривається червоною висипкою,
  • - утворюються набряки,
  • - з’являються свербіж і печіння,
  • - у деяких випадках з’являються невеликі гнійничкові висипання.

Причини виникнення алергії

Причини виникнення цієї хвороби можуть бути різними. І часто винуватцями такої реакції на сонці свого організму стають самі люди. Довготривале незахищене перебування на відкритому сонці, величезні дози ультрафіолетових променів активізують усі захисні сили організму на вироблення пігменту меланіну, що неминуче веде до порушення функції роботи нирок і надниркових залоз.

Будь-яку алергію провокують такі чинники, як нестача вітамінів в організмі, знижений імунітет, порушена робота внутрішніх органів і обміну речовин, приховані та хронічні захворювання. Тому при появі перших зовнішніх симптомів обов’язково зверніть увагу на загальний стан здоров’я.

Профілактика:

  • перші прийоми сонячних ванн не повинні перевищувати 20 хвилин: не використовуйте декоративну косметику й косметичні засоби перед походом на пляж. Речовини, які в них містяться, можуть спровокувати алергічну реакцію;
  • при виборі захисного крему звертайте увагу на вміст SPF-фільтра, він повинен захищати від двох спектрів ультрафіолету – UVB і UVA – і мати ступінь захисту вище 20;
  • захисні креми й лосьйони для засмаги слід наносити на шкіру за 20–30 хвилин до виходу на відкрите сонце;
  • при виході з води намагайтеся відразу ж витиратися насухо: крапельки води на сонці діють на поверхню шкіри як безліч маленьких лінз, тим самим її травмуючи;
  • якщо ви приймаєте медичні препарати з позначкою «може спровокувати гіперчутливість до ультрафіолету», то перед настанням спекотного періоду або від’їздом у відпустку після консультації з лікарем замініть ці препарати на аналогічні або відпочивайте виключно в тіні;
  • введіть у свій харчовий раціон продукти, багаті на вітаміни В і Е та антиоксиданти, які допомагають регенерації шкіри. Особливо корисними є ягоди і свіжі фрукти, гранат, смородина, чорниця, а також какао, зелений чай і червоне вино.

Лікування

Для зменшення печіння та свербежу шкіри застосовуйте мазі зі вмістом цинку, ланоліну, метилурацила. Внутрішньо можна приймати протизапальні препарати. При перших ознаках алергічної реакції на сонці варто обов’язково звернутися до лікаря. Він визначить, що стало причиною виникнення захворювання (внутрішні розлади функцій організму або зовнішні чинники) і призначить лікування.

НМЦ ЦЗ та БЖД Кіровоградської області

Читайте також