Якщо зміст договорів та інших документів перед їх підписанням часто вичитується аж до кожної коми, то на сам процес підписання мало хто звертає увагу. А дарма.
"Хто підписує, за яких обставин і яким чином - один з найважливіших моментів, на який варто звертати пильну увагу" – роз'яснює нам в юридичній компанії Альва Прайвесі адвокат по господарських справах https://alvaprivacy.ua/ua/poslugi/commercial/advocate . Свідчення тому - рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду в справі № 910/4050/17.
Судова практика Верховного Суду
З фабули судового рішення стає відомо, що договірні відносини оформлялися протягом багатьох років шляхом нанесення факсимільного підпису на документи. До тих пір, поки не виникла суперечка, на цей нюанс ніхто особливої уваги не звертав. А ось при виникненні спору, цей аргумент став вирішальним.Позивач наполягав на тому, що між ним і відповідачем існувала усна домовленість щодо використання факсиміле і вже склалася багаторічна практика. Дійсно, ч. 3 ст. 297 Цивільного кодексу України (зі змінами 2015 року) містить норму, яка допускає використання факсиміле при підписанні документів.
Однак важливо звернути увагу на уточнення: що таке можливе тільки і виключно за письмовою угодою сторін, і в цій письмовій угоді мають бути присутні зразки аналогів власноручних підписів.
Що говорить закон про використання факсиміле
Крім того, важливо також враховувати і вимоги ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», в якій стверджується, що в первинних документах повинен міститися особистий підпис або інші дані, що дозволяють ідентифікувати особу.Власне, на підставі цих положень ВС / КГС і зробив висновок про те, що ні усні домовленості, ні практика, що склалася у відносинах суб'єктів щодо використання факсиміле, ніяк не впливають на його використання всупереч положенням ч. 3 ст. 297 ЦК, якщо одна зі сторін заперечує юридичну силу підписаного таким чином документу.
Як правильно використовувати факсиміле
Документи краще завжди підписувати власноруч уповноваженій особі. Якщо ж в рамках договірних відносин передбачається постійний документообіг протягом тривалого часу, то використання факсиміле можливо, але тільки після письмової угоди про допустимість такого способу підписання, в якій мають міститися зразки особистих підписів сторін. В іншому випадку існує ризик втрати значних сум, якщо контрагент вирішить заперечувати законність документів.Джерело : Адвокатське об’єднання Альва Прайвесі, м. Київ.