До кінця нинішнього року в нашому обласному центрі розпочнуть діяти декілька капітально відновлених медичних об’єктів, кошти на ремонт яких було виділено з міського бюджету.
На початку тижня секретар міської ради Іван Марковський разом з керівниками міських управлінь охорони здоров’я Оксаною Макарук та капітального будівництва Віктором Ксенічем відвідали ті із закладів охорони здоров’я, де щойно закінчено або ж тривають ремонтні роботи й капітальні ремонти.
Цей огляд міські урядники розпочали з міської стоматологічної поліклініки № 2, що в 101-му мікрорайоні. Там лише нещодавно завершили замінювати дерев’яні віконні рами на склопластикові, встановлено систему електричного опалення, а також нову стоматологічну установку в ортопедичному відділенні.
Зі 101-го мікрорайону представники влади переїхали на Новомиколаївку, де побували в старому корпусі пологового будинку № 1. Нині там добігає кінця капітальний ремонт другого поверху, який декілька років перебував в аварійному стані, та ремонт фасаду. Кінцевим пунктом поїздки стала центральна міська лікарня, а саме – її майбутнє паліативне та дитяче інфекційне відділення, розташовані на території колишньої фортеці. Під перше з них будівельники капітально ремонтують один з корпусів лікарні й кажуть, що до кінця грудня здадуть будівлю в експлуатацію. У другому вже майже завершено капремонт першого поверху, де створено необхідні умови для лікування інфекційних хворих.
– Міська влада дотримала свого слова, і в Кіровограді нарешті буде таке необхідне й соціально важливе паліативне відділення, – зазначив Іван Марковський. – Тривалий час ця проблема не знаходила свого вирішення, ми ж віднайшли таку можливість, і місто самостійно здійснило увесь комплекс робіт від виготовлення проекту до капітального ремонту приміщення, закупівлі необхідного обладнання, навчання медичного персоналу. Переконаний, що вже у грудні паліативне відділення почне діяти, і я вдячний усім, хто долучився до цієї соціально важливої справи: проектантам, будівельникам, медикам, працівникам управлінь капітального будівництва і охорони здоров’я за те, що у стислі терміни (роботи було розпочато у вересні) ми реалізували складний і необхідний для міста проект.
– Виконуючи програму уряду зі впровадження енергоефективних заходів на початку нинішнього року було заплановано запровадити в міських закладах охорони здоров’я заходи з енергозбереження, – розповіла під час описаних вище оглядин міських медзакладів Оксана Макарук. – Тому в стоматполіклініці № 2 повністю заміненено дерев’яні віконні рами на металопластикові, встановлено автономне електроопалення замість централізованого водяного. Тепер адміністрація медзакладу має змогу регулювати температурний режим у поліклініці. У результаті цього очікуємо зекономити приблизно тридцять відсотків коштів з тих, які зазвичай ідуть на оплату опалення. Якщо пристрої електроопалення доведуть свою ефективність, то встановлюватимемо їх і в інших закладах охорони здоров’я. У міській лікарні швидкої медичної допомоги тривають роботи з переведення її обігрівання твердопаливними котлами. Тобто намагаємося максимально відійти від газової залежності. У стоматполіклініці № 1 цьогоріч повністю реконструйовано теплову мережу: замінено радіатори на сучасніші, підвищеної енерговіддачі, прокладено нові пластикові труби. Наступним етапом ремонту має стати заміна системи водопостачання й водовідведення. Для стоматполіклінік придбано три стоматустановки (дві – для першої і одна – для другої). У першу з них – ще й інше сучасне лікувально-діагностичне обладнання (дентальний рентгенапарат, стерилізатори, аквадистилятори, компресори), з яким уже давно працюють лікарі приватних стоматкабінетів. У пологовому будинку № 1 на його вільних площах у перспективі плануємо створити центр надання медичної допомоги жінкам і дитям. Капітальний ремонт його другого поверху вже майже завершено: з повною заміною вікон на металопластикові, заміною дверей, зміцненням стін, підлоги, стелі, зовнішнім ремонтом. Заплановано до кінця року придбати для цього медзакладу сучасний УЗД-апарат, уже куплено біохімічний аналізатор.
Наступного року маємо намір придбати сучасне обладнання для виходжування новонароджених, кардіотокографи для спостереження за плодом у допологовий і пологовий періоди, обладнання для виходжування тяжких новонароджених, реанімаційне обладнання – усе те, що необхідно мати сучасному пологовому будинку.
У дитячому інфекційному відділенні добігають кінця ремонтні роботи на першому поверсі, розпочаті наприкінці минулого року (на другому поверсі ремонт було зроблено раніше), створено сучасні боксовані палати. У цьому корпусі буде зосереджено медичний персонал, обладнання дитячого інфекційного відділення, які поки що частково знаходяться поза ним. Корпус під паліативне відділення виділили в стаціонарі № 1 центральної міської лікарні ще три роки тому. Однак розпочати його капітальний ремонт вдалося лише декілька місяців тому. На сьогодні половину роботи вже виконано. Паліативне відділення нам дуже необхідне, адже ні в Кіровограді, ні в області немає ні такого відділення, ні хоспісу, де могли б перебувати невиліковно хворі люди. А вони потребують і догляду, і медичної допомоги, і соціальної турботи, і допомоги духовенства (деяку кількість ліжок для таких людей раніше вже виділили в названому стаціонарі). Медичний персонал майбутнього відділення пройшов необхідне навчання, торік для відділення придбали функціональні ліжка, інше медичне обладнання для догляду за тяжкохворими.
У цьому відділенні плануємо розмістити 15 – 20 ліжок, тут буде створено необхідні умови для тяжкохворих і їхніх родичів. А це – і комфортні палати, і меблі, і кімнати відпочинку, і капличка, і побутова техніка, щоб рідні хворих мали все необхідне для життя. До забезпечення відділення всім цим залучатимемо також Всеукраїнську громадську організацію "Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги" (її члени обіцяли надати предмети догляду та меблі), меценатів, волонтерів. Адже це – заклад не суто медичного, а медико-соціального спрямування. Бо паліативна допомога є справою не тільки медичних працівників, а всього суспільства, і тут повинні працювати всі – і соціальні служби, і волонтери, і меценати, і духовенство.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Олега ШРАМКА