У "Вечірній газеті" № 39 від 30 вересня 2016 року було опубліковано інтерв’ю з новим директором КП "Ритуальна служба – спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування" Юрієм Вісяниковим "Прийшов час навести лад", у якому він розповів про ринок надання ритуальних послуг у нашому місті і ті проблеми, які заважають функціонувати йому згідно із законодавством. Але й зараз вони не зникли, а наростають як снігова лавина, стверджує керівник комунального підприємства.
Саме задля подолання проблем керівництво міської ради і призначило Юрія Івановича на посаду керівника названого комунального підприємства. Трохи більш ніж через місяць після згаданої публікації керівник КП "Ритуальна служба" – знову гість нашої редакції, і знову йому є що розповісти.
– Цього разу, Юрію Івановичу, Ви повідомите нашим читачам про позитивні зрушення чи про їх відсутність у діяльності комунального підприємства, яким Ви керуєте?
– Нагадаю, що КП "Ритуальна служба – спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування" не лише організовує і проводить поховання, а й утримує відкриті й закриті міські цвинтарі, займається їх благоустроєм. Приватні підприємці, які в Кропивницькому також надають ритуальні послуги (а їх у нас 15) згідно з нашим положенням, затвердженим міською радою, обов’язково повинні укладати з КП "Ритуальні послуги" договір на провадження своєї діяльності.
На жаль, від часу мого попереднього інтерв’ю у "Вечірній газеті" ситуація не лише не поліпшилась, а навіть погіршилась. Зараз я займаюся тим, що переводжу відносини з приватними підприємцями, що працюють на ринку надання ритуальних послуг, на законну основу. І виявляю дуже багато негативних фактів. Найбільше мене вразило цинічне ставлення деяких приватників до ветеранів Другої світової війни й учасників бойових дій, на поховання яких держава виділяє по 5 тисяч 350 гривень. Родич або особа, яка зобов’язалася поховати померлого ветерана чи учасника бойових дій, приходить або до нас у комунальне підприємство, або до приватного підприємця. Їх працівники оформлюють необхідні документи і організовують та проводять поховання і чекають на відшкодування за нього від держави, яке невдовзі й отримують. Наше комунальне підприємство ховає померлого, не беручи оплати за це, й очікує від держави на названі кошти. А деякі приватні підприємці, зокрема Олександр Гаврилов, називають і беруть перед похованням ті суми, які захочуть, а коли отримують відшкодування від держави, то повертають замовникові поховання не 5350 гривень, а загалом три – три з невеликим тисячі гривень. Тобто заробляють на похованні і до нього, і після нього. Багато змовників не знають, що за поховання ветеранів і учасників бойових дій платить держава. А недобросовісні учасники ринку ритуальних послуг цим користуються й беруть за поховання гроші.
– У попередньому інтерв’ю Ви казали, що з документами у приватних підприємців також не все гаразд…
– Багато із цих документів не відповідають вимогам законодавства. Слід сказати, що попереднього керівника КП "Ритуальна служба" недобросовісні учасники ринку залякали, і він виконував усе, що вони йому скажуть (а керівника, що був до нього, спільними зусиллями вижили з посади). Працювали без необхідних для роботи у сфері ритуальних послуг документів. Коли я обійняв свою нинішню посаду, то почав наводити порядок, бо керівництво міста саме для цього призначило мене. Що дуже не сподобалося приватним підприємцям. Розіслав усім їм на початку вересня листи, аби вони свої ділові стосунки з КП "Ритуальні послуги" оформили згідно із законодавством. Але більшість з них проігнорувала вимоги закону, вирішивши, що можна працювати без реєстрації, без усіляких дозволів.
Згідно з українським законодавством, той, хто замовляє поховання, має приїхати в наше комунальне підприємство на вулиці Юрія Бутусова (колишня назва – Панфіловців), 18 і вибрати серед учасників ринку ритуальних послуг того, хто цим займатиметься. У нас на першому поверсі уже два місяці є перелік таких підприємців з їхніми номерами телефонів та представлено всі документи, які регулюють дану сферу діяльності. Вибравши підприємство, людина має укласти з ним угоду на конкретні послуги, а після поховання отримати свідоцтво про поховання. Але даного алгоритму приватники не дотримуються, не маючи при цьому ще й дозволів на свою діяльність. Минулого тижня до мене надійшли чотири скарги на неотримання від них свідоцтва про поховання, тобто небіжчиків поховали без реєстрації в КП "Ритульна служба", чого в Україні ще ніколи не було! (Усі чотири випадки – справа рук Олександра Гаврилова.) Підприємці пишуть необґрунтовані скарги в різні місцеві інстанції, у Київ. Звідти на мене, на головне житлово-комунальне господарство, на міського голову сиплються різноманітні запити, на які необхідно реагувати, що не дає змоги мені повноцінно працювати. А скаржники саме цього й прагнуть, аби ловити рибку в каламутній воді.
– А хіба можна поховати людину, не маючи на це угоди з КП "Ритуальна служба"?
– Виходить, що можна! Наприклад, на Далекосхідному цвинтарі – 13 в’їздів, які ми не контролюємо. Воно не має ні воріт, ні меж, не огороджене: хто хоче, той і заїжджає, що хоче, те й робить! В Україні реєстрація смерті відбувається після отримання лікарського свідоцтва, яке є резолюцією лікаря. І от із цим папером у відділі РАЦСу можна без власного та померлої людини паспортів оформити реєстрацію смерті. Тобто будь-хто може принести лікарську довідку, і згідно із законом там повинні оформити довідку про смерть. Так можна закопати де завгодно кого завгодно, якщо знайдеться лікар, що видасть фальшиву довідку!
Більша частина приватних підприємців у Кропивницькому не переоформила угоди на свою діяльність з КП "Ритуальна служба", але продовжує ховати померлих. Перевіривши їхні попередні документи, я з’ясував, що оформлено їх з порушеннями, цифри для податківців там – неправильні, телефони родичів померлих – також вказано не їхні. Є й купа інших порушень. Наприклад, до моргів привозять померлих не нашим транспортом, а цього не можна робити. Туди небіжчика можна доправляти лише катафалком КП "Ритуальні послуги", який після цього дезінфікують. Підприємці своїм транспортом мають право лише забрати померлого з моргу, і то лише за наявності дозволу на це, за умови наявності спецтранспорту: це має буди саме катафалк, а не знятий з маршруту мікроавтобус, який згодом без знезараження виїде на маршрут. А представники деяких політичних сил прикривають таких порушників правил роботи на ринку ритуальних послуг і заступаються за них, просять не заважати їм працювати так, як вони того хочуть!
– То яким же може бути вихід із тієї сумної ситуації, яку Ви змалювали?
– Усі повинні працювати згідно із законодавством. А посприяє цьому поінформованість людей щодо того, хто, як і за скільки має право здійснювати поховання. Задля цього КП "Ритуальні послуги" створює сайт з порадами: що робити, коли померла людина, хто має право на організацію поховання, що потрібно робити, коли людина померла в дорозі, у лікарні, за кордоном тощо. Після смерті рідної чи близької людини мало хто здатен міркувати беземоційно і тверезо. Цим користаються недобросовісні ділки, які втридорога нав’язують свої послуги тоді, коли людина може заплатити набагато дешевше або й узагалі має право на безкоштовне поховання померлого.
На сайті буде названо всіх учасників ринку ритуальних послуг, які мають з КП "Ритуальні послуги" угоди про співпрацю, описи поховальних обрядів відповідно до різних віросповідань, ціни на послуги. Вкажемо й те, хто має пільги при оформленні поховання. Сподіваюсь, що завдяки цій інформації, яку зможе тримати будь-хто, а також допомозі влади на ринку надання ритуальних послуг залишаться лише добросовісні його учасники.
Записав Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Олега ШРАМКА