ОСВІТА


ШКОЛА НА ОКОЛИЦІ

Юрій ЛІСНИЧЕНКО

12.06.2009, 09:00

Почати розповідь про Кіровоградську загальноосвітню школу № 15, що знаходиться у відділеному куточку обласного центру – на Лелеківці, – варто з її музею, ідея створення якого належить директорові навчального закладу Ларисі Левченко.

Музей

Під її керівництвом за участі педагогів, учителів-ветеранів, батьків та учнів 2005 року було зареєстровано, а 9 травня 2006 року відкрито музей школи.

Неоціненні матеріали зберігаються тут. Від чорнильниці, якою користувалися учні школи ще в п’ятдесяті роки минулого століття, до сучасних відеоматеріалів. Є тут світлини випусків різних років, спогади вчителів-ветеранів та колишніх учнів. Оформлено цікаві стенди, куточки бойової слави, зібрано хатнє начиння лелеківців.

Варто добрим словом згадати вчителів-ветеранів школи, які дають поради та настанови, допомагають завдяки своєму значному педагогічному досвіду виховувати дітей. Вони ж допомагали оформляти музейні матеріали. Це Петро Чорний, Юрій Настоящий, Людмила Мигалатій, Любов Стрілець, Алла Михайлова, Віра Грон, Галина Волкова, Олена Бойко, Ольга Дегтяренко, Галина Пачехонова, Лілія Романенко, Анатолій Гаврильченко, Марія Макаренко, Катерина Грижова.

Школа пишається багатьма своїми випускниками, про яких у музеї зібрано чимало матеріалів. Це всесвітньо відомий борець Данило Посунько, доцент педагогічних наук Тетяна Гришина, професор медичних наук Володимир Тарасов, депутат обласної ради Анатолій Гросул, депутат міської ради, завідувач поліклініки Тетяна Балугланова, заслужений артист України Микола Мельников, чемпіонка Європи з паверліфтингу Тетяна Варламова.

На території Лелеківки знаходиться братська могила, в якій поховано 288 бійців, що загинули під час визволення Кіровограда від фашистів. Щороку 9 Травня туди приходять учителі й учні ЗОШ № 15. Вони згадують усіх загиблих воїнів, звертаються зі словами подяки до ветеранів Великої Вітчизняної війни, низько вклоняються загиблим, покладають квіти, а також вручають їх ветеранам. Учні ЗОШ № 15 і всі присутні вшановують хвилиною мовчання тих, хто віддав своє життя заради порятунку Батьківщини, ввійшовши у безсмертя.

Багато воїнів не повернулися додому з тієї війни. Серед них і випускники школи – Герої Радянського Союзу – Григорій Рудік та Іван Коваль, про подвиги яких є напис на меморіальній дошці, що знаходиться на будівлі школи.

Учителі

Нині у школі працюють 44 педагоги. З них мають вищу кваліфікаційну категорію – 13, першу кваліфікаційну категорію – 12, другу кваліфікаційну категорію – троє, категорію “Спеціаліст” – 16, звання “Старший учитель” – четверо вчителів, звання “Учитель-методист” – один.

Навчальний заклад є опорним у роботі обласного інституту післядипломної педагогічної освіти з питань впровадження ідей В.О.Сухомлинського в практику роботи вчителів та з громадянського виховання учнів.

До 90-річчя з дня народження В.О.Сухомлинського тут підготовлено й випущено книжку “Використання спадщини та ідей В.О.Сухомлинського в навчальній роботі школи”.

На виставці, що проходила під час торішньої серпневої конференції освітян міста, були представлені методичні матеріали, розробки уроків, навчальні проекти вчителів лелеківської школи.

Задля самовдосконалення, формування педагогічної компетентності в єдиній системі методичної роботи в закладі створено п’ять циклових методичних об’єднань, три творчі групи з таких проблем, як: “Організація допрофільного та профільного навчання в 5–11 класах”, “Використання інформаційних технологій у навчально-виховному процесі”, “Упровадження проектної діяльності в роботу початкової та основної школи”.

З проблеми “Використання інформаційних технологій у навчально-виховному процесі” своїми здобутками ділилася з освітянами міста під час ярмарку педагогічних ідей учитель інформатики ЗОШ № 15 Світлана Перевертень. Вона також взяла участь в обласному методичному огляді-конкурсі “Сучасний урок: ІКТ-супровід" у номінації “Методична ефективність використання мультимедійної та комп’ютерної техніки” і посіла друге місце, здобувши диплом II ступеня управлінням освіти та науки Кіровоградської обласної державної адміністрації.

Цікаві матеріали на виставку, що відбулася під час проведення міського ярмарку педагогічних ідей, презентували вчителі школи Яніна Сагура, Ніна Севрук, Катерина Лукіна, Наталя Унгул, Оксана Петруляк, Галина Калницька, Ірина Без’язична, Людмила Лимар, Валентина Богачук, Валентина Ковальчук та інші. Валентига Богачук представляла заклад на міському конкурсі “Учитель року–2009" в номінації ”Фізика", де посіла друге місце. Вихователь Ірина Без’язична очолює міське методичне об’єднання вихователів четвертих класів. Учитель початкових класів Катерина Лукіна є членом творчої групи міста, що працює над проблемою “Використання інтерактивних методів навчання в роботі початкової школи”.

Мала академія

У школі діє Мала академія наук (МАН), де здійснюється поетапне навчання учнів основам творчо-пошукової діяльності, триває робота над багатьма науково-дослідницькими і творчими проектами. Наприклад, “Вплив електромаг- нітного випромінювання на організм людини”, “Дослідження якості питної води”, “З історії рідного краю”, “Вивчення демонології лелеківців”, “Рослини України, овіяні міфами та легендами”, “Українські народні свята”, “Моє рідне місто”, “Хліб очима дітей”, “Проблема збереження рідної мови в умовах сьогодення”, “Історія школи в двадцятому сторіччі”. Нещодавно в навчальному закладі відбулося свято “Зірковий олімп”, під час якого активних членів МАНу відзначили грамотами та нагородили подарунками. У квітні у школі відбулася науково-практична конференція, на якій члени МАНу та їхні керівники представили десять навчальних проектів, над якими учні працювали протягом минулого навчального року. Вони подали відповідні матеріали як у письмовому, так і в електронному варіантах.

Один з проектів (“Вплив електромагнітного випромінювання на організм людини”, керівник – Валентина Богачук) був представлений на міській екологічній конференції. Учні закладу брали участь у обласній екологічній конференції “Хліб – усьому голова”, де презентували проект “Хліб очима дітей”. Цей проект (керівник – Жанна Субботінова) став учасником конкурсу, що проходив під час Всеукраїнського форуму “Хліб очима дітей”. Його автори стали переможцями і здобули грамоту Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді.

Проект “Проблеми збереження рідної мови в умовах сьогодення” (керівник – Світлана Колісніченко) в міському етапі Всеукраїн- ського конкурсу “Краса і біль України” посів третє місце. Друге місце в цьому ж конкурсі вибороли учасники екологічного проекту “Лелеча стежина” (керівник – Ніна Шарапанюк).

У міському турі Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика учениця 7-Б класу Аліна Васильєва здобула перше місце (керівник – Яніна Сагура). Учитель математики Людмила Лимар залучила 32 учнів школи до участі в Міжнародному математичному конкурсі “Кенгуру”. Із них із завданням на “відмінно” справилися п’ятеро учнів, а результат “добре” мали 26 школярів.

Учні навчального закладу взяли участь у Всеукраїнському конкурсі творів на тему “Хто для мене Іван Мазепа?” і були нагороджені грамотою Міністерства освіти та науки України за активну життєву позицію.

ДЮЦ “Явір”

Над формуванням національно свідомої, всебічно розвиненої особистості у ЗОШ №15 працюють педагоги дитячо-юнацького центру “Явір”. Учні закладу, відповідно до творчої спрямованості та завдяки широкій мережі гурткових об’єднань, мають змогу вдосконалювати свої здібності та реалізовувати творчі задуми.

Минулого навчального року позашкільною освітою у ЗОШ №15 були охоплені 164 учні навчального закладу. Діти мали змогу відвідувати гуртки образотворчого, декоративно-ужиткового, театрального мис- тецтва, брати активну участь у розв’язанні екологічних проблем краю, займатися в пісенному та хореографічному ансамблях, розвиватися фізично, збирати матеріали до шкільного музею.

Уже традиційно щороку викладацько-учнівський колектив закладу організовує і проводить урочистості з нагоди святкування Дня Перемоги, готує концертну програму до Дня випускників школи, фольклорне дійство до Різдвяних свят для почесних жителів Лелеківки та вчителів-ветеранів, проводить значну природоохоронну роботу на території мікрорайону.

Напередодні Дня святого Миколая колектив школи організував благодійну акцію “Промінь добра”. З концертною програмою та подарунками його члени завітали до дітей СЗОШ № 1.

Вихованці лелеківської школи щорічно посідають призові місця в міському конкурсі дитячої творчості “Степові джерела”. Минулий навчальний рік не був винятком: чотири роботи декоративно-ужиткового та образотворчого напрямків, представлені на конкурсі, вибороли перше місце. Долучилися вихованці “Явору” і до роботи над творчим проектом “Хліб очима дітей”. На Всеукраїнському конкурсі в Києві їхня робота посіла почесне третє місце. Вихованці ДЮЦу постійно співпрацюють з ОДЕЦ “Ексампей”. Цьогоріч команда екологічного гуртка виборола першість у Всеукраїнському природничому інтерактивному конкурсі “Колосок”.

Вихованці дитячо-юнацького центру обирають здоровий спосіб життя і на власному прикладі переконують у важливості розуміння цінності життя у злагоді із собою і світом. Однією із форм роботи в цьому напрямку стали заняття групи зі спортивної аеробіки. Уперше виступаючи на міському конкурсі, лелеківські дівчатка посіли п’яте місце серед команд шкіл міста. Діяльність зі своїх напрямків для дітей та юнацтва нашого міста презентують агітбригади екологів та юних рятувальників центру.

Варто наголосити на тому, що до навчання і виховання в цьому позашкільному закладі педагоги залучають також дітей, які потребують особливої педагогічної уваги. Це – діти-інваліди, школярі з малозабезпечених та багатодітних сімей.

Справи господарські

Протягом двох останніх років у школі побудовано та введено в дію кілька господарських об’єктів. Зокрема, 2005 року за сприяння депутата Верховної Ради Олександра Біловола було зведено газову котельню. А 2007 року управління капітального будівництва міської ради встановило в ній коректор газових модулів, що автоматично регулює систему опалення в навчальному закладі.

Тут 2005 року здано в експлуатацію новий спортивний зал. Викладачі й учні школи вдячні міській владі за виділені кошти та управлінню капітального будівництва за ремонт підлоги першого поверху навчального корпусу № 1, за встановлення бойлера в шкільній їдальні. Після стихійного лиха влітку 2007 року ремонтна бригада названого управління полагодила дах навчального корпусу, класні кімнати, поновила навісну стелю.

Цьогоріч за сприяння міського голови Володимира Пузакова з міської скарбниці було виділено 60 тисяч гривень на ремонт учнівських туалетів у приміщенні школи. А міське управління освіти допомогло придбати оргтехніку (комп’ютери, принтери, ксерокс), що дало змогу значно полегшити щоденну роботу педагогів.

Улітку 2006 року в школі з’явився комп’ютерний клас із сучасним обладнанням. Це, окрім власне комп’ютерів, ще й лазерний принтер та модем. З допомогою батьків усю цю техніку було підключено до електромережі. А вже наступного навчального року має здійснитися мрія багатьох учнів і вчителів – підключення комп’ютерної техніки до Інтернету. Це необхідно зробити тому, що комп’ютери в школі використовують не лише на уроках інформатики, а й на інших – історії, літератури, мов тощо...

Мине швидкоплинне літо – і в лелеківській школі знову стане гамірно. І будуть нові здобутки, нові завдання, які спільно вирішуватимуть учителі та учні. Таким є шкільне життя. А воно в ЗОШ № 15 завжди насичене і цікаве.

 

"ВГ" №
(00.00.0000)

Погода, Новости, загрузка...

 


Copyright © 2001–2009 "Вечiрня газета", (admin@vechirka.com.ua) , Vechirka.com.ua
Використання матерiалiв cайту дозволяється лише з посиланням (гіперлiнком) на www.Vechirka.com.ua. Використання фотоматеріалів сайту без письмового дозволу ЗАБОРОНЕНО!
Использование материалов сайта разрешается только со ссылкой (гиперссылкой) на www.Vechirka.com.ua. Использование фотоматериалов сайта без письменного разрешения ЗАПРЕЩЕНО!