МЕНЮ


29 квiтень 2011 - 09:59

ЩО В ІМЕНІ ТВОЄМУ? (Частина I)


Поділ (1752 – 1800 рр.)

Назва "Поділ" походить від словосполучення "низько розташована місцевість". Вперше зустрічаємо її у документах, що стосуються поселень на місці сучасного Києва, ще з початку нашої ери. За часів Київської Руси Поділ був торговельно-ремісничим осередком міста. Тут містилися ремісничі квартали, міський торг, митниця, а також магістрат, Київська академія, інші установи.

Порівняймо опис Подолу єлисаветградського, зроблений у 1774 році, тобто через двадцять років після заснування поселення академіком Петербурзької академії наук Йоганом Гільденштедтом. "На східному боці Інгулу лежить форштадт, що називається Подолом. У ньому значаться 600 будинків, розташованих правиль- ними вулицями. Тут живуть купці і ремісники, підпорядковані магістрату. Там же знаходиться торгова площа, забудована лавками, ратуша, церква православного віросповідання і церква для розкольників... Останні складають більшу половину жителів, діляться на кілька сект і користуються недоторканністю".

Й. Гільденштедта доповнює єлисаветградський міський голова О.Пашутін: "Розкольники проживали по той бік річки Інгул, де знаходилися їхні багаті церкви з дорогоцінним начинням і рукописами богослужбових книг, знищених опісля сильними пожежами. Розкольники складали перший купецький прошарок..." Пашутін називає точну дату переселення розкольників на Поділ – 12 квітня 1755 року. Цей день можна вважати початком забудови майбутнього міста і виникнення його першої вулиці.

Вулиця Невська – Пашутіна – Компанійця – Пашутіна

Через відсутність документів важко визначити, яка з чотирнадцяти вулиць Подолу виникла найпершою. Але аналіз історичних джерел дає підстави стверджувати, що нею була Невська. На походженні назви могла відбитися та обставина, що перші адміністративні установи – магістрат, суди, поліція, духовне правління – із самого початку забудови Подолу знаходилися саме на Невській. А оскільки дозвіл на заселення місцевості, так само, як і на формування органів самоврядування, давався із столиці, назву головної вулиці Петербурга запозичили нові поселення на Інгулі. Це відповідало традиціям містобудування і тішило самолюбство місцевого керівництва. Та як би там не було, а Невська вулиця до пожежі 1798 року вважалася головною. На ній знаходилися не лише державні установи, а й жила вища купецька і реміснича знать. Після згадуваної пожежі тут уперше почали зводити муровані будинки. Невську так само першою вимостили твердим покриттям у 1842 році, обладнали тротуари.

Під назвою “Невська” вулиця існувала до 1908 року. Після смерті міського голови О. Пашутіна вулиці присвоїли його ім’я. Але з ним вона жила недовго: більшовики, які прийшли до влади у місті 1919 року, перейменували вулицю, назвавши її іменем одного з борців за радянську владу у краї Івана Компанійця. Та й це була не остання назва: у 1993 році вулиці повернули чомусь не першоназву, а Пашутіна. До 250-річчя міста на будинку “Укрсиббанку” встановлено меморіальну дошку на честь О.Пашутіна. На вулиці знаходиться міський радіовузол, магазини “Лісова пісня”, маркетинговий АТБ, кафе “Максим”, пожежна частина. Арковий пішохідний металевий міст сполучає вулицю Пашутіна із правобережною частиною міста.

Вулиця Московська- Перспективна – Миколаївський проспект – Карла Маркса

Слідом за Невською, а можливо, й одночасно з нею, почала забудовуватися вулиця Московська-Перспективна. Назва не випадкова, цілком обґрунтована... Річ у тім, що до 1721 року держава, якою керував Петро І, вже близько сорока років називалася Московською. На той час за рахунок загарбаних земель вона розширила території, столицю цар переніс на береги Неви, і стара назва втратила зміст. Петро вигадав назву державі Росія, оголосив її імперією, а себе – імператором. Однак забувати місто, де народився сам і де були поховані у Архангельському соборі Кремля його предки, він не хотів, і про це знало його оточення. Ось чому в усіх містах Росії, а надто тих, що засновувалися, з’являлися вулиці Московські. Єлисаветград, точніше Поділ, винятку не складав. Тим більше, що наше місто було другим після Петербурга за часом заснування у Росії. Вже потім виникали Катеринослав, Миколаїв, Херсон, Одеса. У всіх існувала (існує й досі) вулиця Московська.

Але Подільська не просто Московська. Її засновники нарекли ще й Перспективною, тобто Московською-Перс-пективною. Це зовсім не випадково. “Перспектива” у переказі з французької означає "бачити наскрізь, вид у далечінь". Стосовно вулиці це означає, що вона проглядалася з кінця в кінець: якщо стати на її початку, можна побачити протилежний кінець. Цікава деталь. У 1882 році Московську-Перспективну замощували каменем, гранітними тротуарами. Між вулицями Олексіївською і Бериславською (тепер Гагаріна і Єгорова) між сірими бруківками вмонтовано темні, які зображають стрілу, що вказує на схід. Вона добре проглядається й сьогодні, особливо з верхніх поверхів готелю “Європа”. Очевидно, наші предки радили нам розбудовувати місто саме у тому напрямку. Нащадки вчинили навпаки.

Варто нагадати, що вулиця кілька разів змінювала назву. Під час перебування Єлисаветграда в управлінні військових поселень Московська-Перспективна іменувалася Миколаївський проспект. Після повернення міста до цивільного управління з 1860 року вулицю назвали Велика Перспективна. Натомість назву Московська перенесли на вулицю Мала Міщанська, яка припинила своє існування. За радянської влади Велику Перспективну нарекли вулицею Карла Маркса. Вона у всі часи посідала домінуюче місце, на ній розташовані численні торговельні точки, готелі, банки, ресторани, навчальні заклади. На початку вулиці до 250-річчя міста встановлено гранітну колону зі скульптурним зображенням Ангела-Хранителя, а в її кінці знаходиться пам’ятний знак чорнобильцям.

Продовження
Частина IIДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.40745 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua