МЕНЮ


26 лютий 2011 - 12:34

Юрій МАТІВОС, краєзнавець: "Я НЕ ХОЧУ ЖИТИ НІ ПІД ЧОБОТОМ КІРОВА, НІ ПІД КАБЛУКОМ ЄЛИЗАВЕТИ" ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")


Абсолютною вигадкою є те, що деякі вулиці, що знаходяться на далекій відстані від фортеці, нібито носять назви окремих бастіонів і равелінів, а ті у свою чергу — святих: Олександрівська (Володарського), Михайлівська (Кірова), Іванівська (Луначарського), Олексіївська (Гагаріна), Петрівська (Шевченка) та інші. Безпідставна вигадка: ніяких бастіонів і равелінів у фортеці не існувало, їх не виявлено на жодній фотографії другої половини ХІХ ст., не знайдено навіть найменших натяків про них у спогадах сучасників або решток у розкопках. Ці споруди існували лише у проектах, не втілених у будівництво.

Що стосується справжніх назв вулиць, то вони навколо фортеці були такі: Єлисаветинська, Катерининська, Потьомкінська, Румянцевська, Суворова та ін. Коментувати їх, гадаю, зайве — у цих назвах відбито епоху царської імперії. Інша епоха — комуністична — представлена у самісінькому центрі міста. Приміщення адмінустанов, над яким розвівається національне знамено, оточене вулицями Маркса, Леніна, Луначарського, Дзержинського. І це — на тринадцятому році незалежності України.

І насамкінець про тих, хто уславляв наше місто. Сьогодні виходять масовими тиражами календарі, буклети, всілякі довідники. Багато з них співають пісні із старих платівок: у фортеці побували Суворов, Пугачов, місто відвідували Пушкін, Міцкевич, Фет. Усі ці особи побували у місті проїздом, дехто лиш зупинився, щоб перепрягти коней та випити келих вина у шинку. Про Калнишевського, приміром, який неодноразово і довго перебував у місті у службових справах, ніде — ні рядка, ні слова. А про Лесю Українку, Павла Тичину, Володимира Сосюру хтось згадує? Не раджу деяким гарячим головам бігти поперед воза, випускаючи друковану продукцію під назвою "Єлисаветград".

Коли в руках чогось не маєш, то не кажи — що вже твоє, — радив Іван Котляревський. Назву міста поки що не змінено.

Прихильники імперської назви заявляють, що не бажають жити під чоботом Кірова, а я так само не хочу жити й під каблуком Єлизавети.

Світлана Орел

Читайте також:
Перейменування Кіровограда. Відповідаємо Юрію Матівосу: "Єлисавета — наша свята!"
Українське козацтво Буго-Гардівська Паланка за історичну правду!
Питання про зміну назви Кіровограда можна ставити після вирішення нагальних комунальних та соціальних проблем міста. Заява депутатської фракції політичних партій Промисловців і підприємців України та "Трудова Україна"
Ім'я має бути записане у вічну книгу життя. Єлисаветградський Фонд "Відродження святинь"
У єдності — сила.
За українську назву — Новокозачин
Відкритий лист депутатові Кіровоградської обласної ради п.Громовому В.В.
Юрій Матівос, краєзнавець: "Я не хочу жити ні під чоботом Кірова, ні під каблуком Єлизавети" ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
Кіровоградські ветерани про ім'я міста ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
Володимир Пузаков, народний депутат України: "До перейменування ми не готові ні економічно, ні історично" ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
Ігор Рябцев, науковий співробітник кіровоградського музею музичної культури ім.К.Шимановського: "Перейменування — не самоціль, із ним треба пов'язувати інше — куди ми йдемо, що ми хочемо, які ми?" ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
Віталій Вієвський, голова кіровоградської міської організації ветеранів війни та праці: "Весь трудовий народ категорично проти" ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
Костянтин Шляховий, науковий співробітник обласного краєзнавчого музею: "Те, що була монархія і все робилося з її волі, ніхто не заперечує, але це наша історія" ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
Сергій Шевченко, доцент КДПУ, краєзнавець: "Час працює на краще вивчення історії" ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
Чия ж то свята? Думка краєзнавця, заслуженого журналіста України Юрія Матівоса щодо повернення Кіровограду давньої назви Єлисаветград
ЗВЕРНЕННЯ учасників зібрання клубу "Ветеран" щодо перейменування Кіровоградської області, міста, його районів
Відкритий лист депутата Кіровоградської облради В.Громового до кіровоградського міського голови М.Чигріна, депутатів міськради щодо Назва столиці степового краю: проблеми перейменування
Відбувся ініційований "Вечірньою газетою" круглий стіл "Назва столиці степового краю: проблеми перейменування"
З перейменуванням Кіровограда не поспішатимемоДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.36866 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua