МЕНЮ


3 березень 2004 - 14:25

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ ДЕПУТАТОВІ КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ п.ГРОМОВОМУ В.В.


Ви наголошуєте на тому, що Єлисаветград — історична назва. Дозвольте з вами не погодитись. Історичними вважаються назви міст, які виникли невідомо коли (склалися історично) і про походження яких існують лише легенди. Наприклад: Київ, Чернігів, Полтава та всі інші старовинні міста.

Єлисаветград до таких міст не належить, його заснування пов'язане з колонізацією нашого краю. Вам добре відомо, що саме російська імператриця Єлисавета Петрівна, ім'я якої певний час носило наше місто, наказала побудувати фортецю на українській землі для боротьби проти запорозьких козаків, гайдамаків та українських селян, які втекли на Запоріжжя від сваволі російських поміщиків та польських панів. Вона видавала укази про повернення селян-втікачів їхнім поміщикам та про закріпачення козаків, роздавала українські землі чужинцям. То за які заслуги перед Україною маємо увічнювати ім'я російської імператриці? А байку про те, що місто було нібито названо на честь святої Єлисавети, вигадали сучасні прихильники цієї назви.

Отже, не варто нам повертати місту назву, яка постійно нагадуватиме нашим нащадкам колоніальне минуле. Народи колишніх колоній, здобувши незалежність, викорінюють на своїх землях колоніальні топоніми та символи, а ви закликаєте увічнювати їх.

Ось уже п'ятий рік ви наполегливо добиваєтеся повернення нашому місту "історичної" назви. При цьому наводите дивні аргументи на користь Єлисаветграда. В листі колишньому міському голові О.В.Нікуліну, надрукованому у "Вечірній газеті" 10 вересня 1999 року, ви пишете: "... тільки повернувши місту душу, ми подбаємо і про культурне відродження, і про матеріальний розвиток, і про громадський спокій". Питається — хто сьогодні заважає вам дбати про це? Яку душу збираєтесь повернути місту — рабську чи малоросійську?

Із цього приводу процитую висловлювання людини, яка має українську душу, — доктора філологічних наук, професора Григорія Клочека: "Від пропозиції повернути місту назву Єлисаветград віє дрімучим малоросійством" ("Вечірня газета", 14.04.2000).

Дуже прикро, що значна частина української інтелігенції, яка має бути провідником нації, страждає ностальгією за колоніальним минулим. З цієї причини в нашому місті, на сьогоднішній день, лише чотири відсотки назв вулиць пов'язані з українською історією, наукою, культурою і понад сорок відсотків топонімів пов'язані з російсько-радянським минулим ("Вечірня газета", 22.09.2000).

Це ж сором, що за 13 років незалежності ми не спромоглися надати нашому місту українського обличчя. Саме місто, його центральні вулиці та майдани носять імена гнобителів України, а імена національних героїв , видатних діячів української культури — забуті або винесені на околиці міста, як вулиці Богдана Хмельницького, Івана Богуна, Саксаганського та інші.

Вважаю, що мову слід вести лише про перейменування міста, а не про повернення колишньої назви. Маємо дати Кіровограду свою, українську назву. Головне, назвати обласний центр так, щоб наші нащадки вже ніколи його не перейменовували, щоб нам не було соромно перед ними. Пропоновані назви Златопіль, Тобілевичі, Золоте Поле, Степоград та інші вважаю неприйнятними — вони годяться для села чи райцентру, а не для великого міста в центрі України. Вважаю також, що не варто давати місту ім'я будь-якого найвидатнішого діяча. Наш край дав світу немало видатних людей, їхніми іменами назвемо вулиці, майдани, навчальні заклади тощо. Ім'я ж міста має увічнити великий час, час національного відродження українського народу, становлення незалежної української держави. Ось чому пропоную назвати місто Українослав, а область — Центральноукраїнською. І хай вічно стоїть в центрі нашої держави місто, в назві якого звучить Слава Україні!

Олексій ВОЛОВИЧ

Читайте також:
Перейменування Кіровограда. Відповідаємо Юрію Матівосу: "Єлисавета — наша свята!"
Українське козацтво Буго-Гардівська Паланка за історичну правду!
Питання про зміну назви Кіровограда можна ставити після вирішення нагальних комунальних та соціальних проблем міста. Заява депутатської фракції політичних партій Промисловців і підприємців України та "Трудова Україна"
Ім'я має бути записане у вічну книгу життя. Єлисаветградський Фонд "Відродження святинь"
У єдності — сила.
За українську назву — Новокозачин
Відкритий лист депутатові Кіровоградської обласної ради п.Громовому В.В.
Юрій Матівос, краєзнавець: "Я не хочу жити ні під чоботом Кірова, ні під каблуком Єлизавети" ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
Кіровоградські ветерани про ім'я міста ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
Володимир Пузаков, народний депутат України: "До перейменування ми не готові ні економічно, ні історично" ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
Ігор Рябцев, науковий співробітник кіровоградського музею музичної культури ім.К.Шимановського: "Перейменування — не самоціль, із ним треба пов'язувати інше — куди ми йдемо, що ми хочемо, які ми?" ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
Віталій Вієвський, голова кіровоградської міської організації ветеранів війни та праці: "Весь трудовий народ категорично проти" ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
Костянтин Шляховий, науковий співробітник обласного краєзнавчого музею: "Те, що була монархія і все робилося з її волі, ніхто не заперечує, але це наша історія" ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
Сергій Шевченко, доцент КДПУ, краєзнавець: "Час працює на краще вивчення історії" ("Назва столиці степового краю: проблеми перейменування". Круглий стіл "Вечірньої газети")
Чия ж то свята? Думка краєзнавця, заслуженого журналіста України Юрія Матівоса щодо повернення Кіровограду давньої назви Єлисаветград
ЗВЕРНЕННЯ учасників зібрання клубу "Ветеран" щодо перейменування Кіровоградської області, міста, його районів
Відкритий лист депутата Кіровоградської облради В.Громового до кіровоградського міського голови М.Чигріна, депутатів міськради щодо Назва столиці степового краю: проблеми перейменування
Відбувся ініційований "Вечірньою газетою" круглий стіл "Назва столиці степового краю: проблеми перейменування"
З перейменуванням Кіровограда не поспішатимемоДодати коментарі:
Ім’я

E-mail

Домашня сторінка

sty02 sty12 sty01 sty13 sty08 sty07 sty09 sty05 sty00 sty06 pgt 0.38832 сек. / запитів: 7 / sitemap / Copyright © "Вечiрня газета" 2001-2015
Всі матеріали, розміщенні на сайті "Вечірня газета", є власністю сайту.
Передрук матеріалів тільки за наявності гіперпосилання (hyperlink) на www.vechirka.com.ua